Exploring teacher-student classroom feedback interactions on EAP writing: A grounded theory approach
Akademik İngilizce (EAP) yazma üzerine öğretmen-öğrenci sınıfiçi geri bildirim etkileşimlerinin incelenmesi: bir temellendirilmiş kuram yaklaşımı
- Tez No: 781177
- Danışmanlar: DOÇ. SUE M. WHARTON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu doktora tezi çalışması, İngiltere'de bir yüksek öğrenim kurumundaki İngilizce'nin Akademik Amaçlı Öğretimi (EAP) sınıflarında, öğretmen ve öğrenciler arasındaki birebir geribildirim diyaloglarını incelemiştir. Araştırma, yapılandırmacı ekolü takip etmiştir. Alt ünitelerden (embedded units) oluşan tek bir örneklem incelemesinden (single case study) oluşmuştur. Aynı zamanda, kuram oluşturma (grounded theory) metodunu benimsemiştir. Veriler, bahsi geçen sınıflarda (EAP) görevli öğretmenler ve bu sınıflarda öğrenim gören öğrencilerle yapılan görüşmeler, sınıfiçi gözlem ve alan notu yöntemleriyle toplanmıştır. Hipotez (kuram) geliştirmeye odaklanan kuram oluşturma (grounded theory) yönteminin analiz ve veri toplama ilkeleri de benimseyen çalışmada, açık-uçlu kodlama, selektif kodlama ve teorik kodlama aşamaları takip edilerek bahsi geçen sınıflardaki öğretmen-öğrenci geribildirim diyaloglarının bütünsel bir şekilde anlaşılması amaçlanmıştır. Sınıfiçi gözlemlerin analizi, öğretmen-öğrenci geribildirim diyalogları içerisinde üç çeşit diyalog deseni ortaya çıkarmıştır. Bu diyalog desenleri, iş birliğine dayalı diyalog deseni, normatif (kural esaslı) diyalog deseni, ve üçüncül otorite odaklı (subordinated) diyalog desenleridir. Analizler bu diyalog desenlerinin, belirli öğretmen ve öğrenci eylemlerinden oluştuğunu ortaya koymuştur. İşbirliğine dayalı diyalog deseninde, öğretmenler teşhis (diagnosis), öneri (suggestion), harekete geçirme (stimulation) ve uyarma (warning) eylemlerini kullanmıştır. Aynı diyalog deseninde öğrenciler, açıklık getirme (clarification), tasdik etme (confirmation/verification), çıkarımda bulunma (surmise) itiraz (challenge) ve yönlendirme (initiation)eylemlerini kullanmıştır. Normatif (kural esaslı) diyalog deseninde, öğretmenler, temsilcilik (arbitership) ve değerlendirme (evaluation) eylemlerini kullanırken, öğrenciler geri çekilme (withdrawal) ve kural-arayışı (conforming) eylemlerini kullanmıştır. Üçüncül otorite odaklı diyalog deseninde, öğretmenler, riayet (deferral), öğrenciler ise kanıt-sunma (adducing) kullanmıştır. Öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmeler, öğretmen ve öğrencilerin kurumsallaşmış kişiliklerinin, diyalog desenlerinin oluşumunu etkilediğini ortaya koymuştur. Aynı görüşmelerde, bu diyalog desenleri neticesinde öğrencilerin akademik yazma üzerine tenkitçi bir farkındalık geliştirdikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu doktora çalışmasının, alana en önemli katkısı, İngilizcenin Akademik Öğretimi (EAP) sınıflarındaki öğrenci-öğretmen geribildirim diyaloglarının incelenebilmesi için bir çatı model geliştirmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis reports an investigation/exploration of one-to-one teacher-student feedback interactions inside EAP classrooms about learners' academic writing at a higher education institution in England. It is constructivist, and a single case study with embedded units. It also draws on the inquiry traditions of grounded theory. Interviews with EAP teachers and students as well as classroom observations/field notes and supplementary audio recordings as methods of data collection were utilized. Informed by the hypothesis-generation procedure of grounded theory, the study first followed the stages of open, selective and theoretical coding to present a holistic account of one-to-one classroom feedback interactions between teachers and students in the complete data. After developing the theory, the components of the theory were compared and contrasted (within when possible, and) across case units. The analysis of classroom observations revealed three patterns of teacher-student relationship in the feedback interactions. These relationship patterns were collaborative relationship, normative relationship and subordinated relationship. It was also revealed that teachers and students constructed these relationship patterns by utilizing certain actions. In collaborative relationship, teachers utilized actions of diagnosis, suggestion, stimulation, and warning. Learner actions in this relationship were initiation, clarification, suggestion, verification/confirmation, surmise, and challenge. In normative relationship, teachers utilized actions of arbitership and evaluation while learners used conforming and withdrawal. In subordinated relationship, teachers utilized deferral, and learners used adducing. The interview data revealed learners' and teachers' institutional-self as the possible influencing factor on how relationship patterns were constructed. Likewise, learners' critical awareness of academic writing was found as one of the potential consequences of those relationship patterns. No possible consequence was revealed for teachers. The study contributes by presenting an analytical framework to analyse classroom feedback interactions inside EAP classes while foregrounding EAP classroom setting as an underexplored area to understand diverse controversial issues in the field of EAP.