Siyaset iletişiminde sosyal medya: Mecliste grubu bulunmayan parti liderlerinin Twitter kullanımları
Social media in political communication: Twitter use of party leaders without a party group
- Tez No: 787953
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESKİCUMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı siyaset iletişiminde sosyal medya kullanımını mecliste grubu bulunmayan parti liderlerinin Twitter kullanımları üzerinden analiz etmektir. Bu çerçevede siyasal iletişim, 2000'li yıllara kadar geleneksel medya araçları olarak ifade edilen gazete, dergiler, radyo ve televizyon üzerinden yürütülmekteydi. Çağdaş dönemde ise yeni medya uygulamaları geleneksel medya uygulamalarının yerini almaya başlamıştır. Bu doğrultuda siyasal iletişimde öne çıkan uygulamayı ise Twitter oluşturmaktadır. Twitter hem kısa ve sloganvari metinler paylaşmaya imkân tanımasıyla hem de görsel ve video paylaşım imkanları bakımından öne çıkmaktadır. Siyasal iletişim bir yandan kendi siyasi fikrini tanıtmak diğer yandan da seçmen gruplarını dinlemek ve onları kendi tarafına çekmek olarak algılandığında; araştırma bu önem bağlamında mecliste grubu bulunmayan parti liderlerinin Twitter kullanımlarını incelemektedir. Araştırma kapsamı 2019 Yerel Seçimlerine katılan fakat TBMM'de temsil edilmeyen veya genel seçimde baraj altında olan; Büyük Birlik Partisi-BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokratik Sol Parti-DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Saadet Partisi-SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi-VP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in resmi Twitter sayfalarının 1-31 Mart 2019 tarihleri aralığında incelenmesi ile sınırlandırılmıştır. Tweetler arasından daha çok etkileşim alan tweetler seçilmiştir. Seçilen tweetler nitel araştırma yöntemlerinden olan eleştirel söylem analizi ile analiz edilmiştir. Eleştirel söylem analizi yapılan söylemlerin çeşitli yönlerden disiplinler arası bir şekilde incelenmesidir. Eleştirel söylem analizinde dil, sosyal bir pratik olarak ele alınmaktadır. Dolayısıyla söylem, kamusal alanı da şekillendirmektedir. Bu bağlamda eleştirel söylem analizi; iktidar ve hegemonyanın dil kullanımı içerisinde nasıl vücut bulduğunu, inşa edildiğini ve meşrulaştırıldığını eleştirel bir şekilde inceler. Bu araştırmada ise eleştirel söylem analizi siyasi liderlerin Twitter paylaşımlarının incelenmesinde kullanılmaktadır. Araştırma sonuncunda dört siyasi liderin de Twitter'ı etkili kullanmadığı ve tek taraflı kullandığı belirlenmiştir. Ancak dört siyasi lider arasında Karamollaoğlu ve Perinçek'in Twitter üzerinden siyasal etkileşimi daha başarılı tesis ettiği görülmüştür. Bu bağlamda siyasi liderlerin Twitter'daki özellikleri çok daha iyi kullanması gerekmektedir. Ayrıca güncel toplumsal konulara dair de kendi fikirlerini Twitter'dan paylaşmalıdırlar. Seçmenlerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerini de Twitter'dan anlık belirtmeleri, Twitter üzerinden iletişim sağlanması adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the use of social media in political communication through the use of Twitter by party leaders who do not have a group in the parliament. In this context, political communication was carried out through newspapers, magazines, radio and television, which were expressed as traditional media tools until the 2000s. In the contemporary period, new media applications have begun to replace traditional media applications. In this direction, the prominent application in political communication is Twitter. Twitter stands out both in terms of sharing short and slogan-like texts and in terms of visual and video sharing opportunities. When political communication is perceived as promoting one's own political opinion on the one hand, and listening to voter groups and attracting them on the other hand; In the context of this importance, the research examines the use of Twitter by party leaders who do not have a group in the parliament. The scope of the research is; Analyzing the official Twitter pages of the Great Unity Party-BBP Chairman Mustafa Destici, Democratic Left Party-DSP Chairman Önder Aksakal, Felicity Party-SP Chairman Temel Karamollaoğlu and Vatan Party-VP Chairman Doğu Perinçek between 1-31 March 2019 limited to. Among the tweets, tweets that received more interaction were selected. Selected tweets were analyzed with critical discourse analysis, which is one of the qualitative research methods. Critical discourse analysis is an interdisciplinary examination of discourses from various aspects. In critical discourse analysis, language is considered as a social practice. Therefore, discourse also shapes the public sphere. In this context, critical discourse analysis; It critically examines how power and hegemony are embodied, constructed and legitimized in the use of language. In this research, critical discourse analysis is used to analyze the Twitter posts of political leaders. As a result of the research, it was determined that all four political leaders did not use Twitter effectively and used it unilaterally. However, among the four political leaders, it was seen that Karamollaoğlu and Perinçek established political interaction more successfully on Twitter. In this context, political leaders need to use the features on Twitter much better. They should also share their opinions on current social issues on Twitter. It is important for the voters to instantly indicate their solutions to their problems on Twitter, in order to ensure communication via Twitter.