Aydın ili koşullarında yerfıstığı hasat ve harman makinalarının tarla performansının belirlenmesi
Determination of field performance of peanut harvesting and threshing machines in Aydın province
- Tez No: 781195
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmada Aydın'ın Çine ilçesinde üretimi yapılan yerfıstığının hasat ve harman makinalarının tarla performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma, 2021 yılı Ekim ayında Aydın ili Çine ilçesinde üretimi yapılan yerfıstığının, belirlenen tarım alanlarından alınan numuneler ve makinaların çalışma sürecinde yapılan ölçümler ile gerçekleştirilmiştir. Yerfıstığı bitkisinin nem değerlerini, geometrik, gravimetrik ve mekanik özellikleri laboratuvar koşullarında belirlenmiştir. Yerfıstığı hasat ve harmanlama işlemleri sırasında makinanın ilerleme hızı, iş başarısı ve oluşan kayıplar hesaplanmıştır. Bulgular: Farklı tarım alanlarında ve farklı makina çeşitleri ile yapılan çalışmada makinaların hasat ve harman parametreleri belirlenmiştir. Tarla verimi Tarla 1 için 486,72 kg/da, Tarla 2 için 579,93 kg/da; hasat makinalarında oluşan toplam kayıp Tarla 1 için %21,92, Tarla 2 için %21,00 olarak belirlenmiştir. Harman makinası kayıpları Tarla 1'de %5,85 Tarla 2'de %5,80'dir. Makinaların efektif iş başarısı hasatta Tarla 1 için 3,31 da/h, Tarla 2 için 4,35 da/h; harman işleminde ise Tarla 1 için 2,43 da/h, Tarla 2 için 2,21 da/h'dir. Sonuç olarak, yerfıstığı hasat ve harman makinalarının ayarlarının yapılması ve aşınmış parçaların değiştirilmesi, makinaların eğitimli kişiler tarafınca kullanılmasının kayıpların azalmasında etkisi olacaktır. İstenilen verim ve kaliteye ulaşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to determine the field performance of the peanut harvesting and threshing machines produced in Cine district of Aydin. Material and Methods: The research was carried out with the samples taken from the determined fields of the peanut produced in October 2021 and the measurements made during the working process of the machines. Moisture content, geometric, gravimetric, and mechanical properties of the peanut were determined under laboratory conditions. During the peanut harvesting and threshing processes, forward speed, the effective field capacity, and losses of the machines were determined. Results: The research was carried out in different fields and with different types of machinery. Harvesting and threshing parameters of these machines were determined. Field yield was found 486,72 kg/da for Field 1, 579,93 kg/da for Field 2 and the total loss in harvesting machines was determined as 21.92% for Field 1 and 21,00% for Field 2. Threshing machine losses were determined as 5.85% for Field 1 and 5.80% for Field 2. The effective field capacity of the machines at harvesting was 3.31 da/h for Field 1 and 4,35 da/h for Field 2. In the threshing process, the value was 2,43 da/h for Field 1 and 2,21 da/h for Field 2. As a result, adjustment of peanut harvesting and threshing machines, replacement of worn parts, use of machines by trained people will have an effect on reducing losses. The desired yield and quality will be achieved.