Yaş fındık kurutma makinesi prototipinin tasarlanması, üretilmesi ve performans özelliklerinin incelenmesi
Design, production and performance investigation of wet hazelnut drying machine prototype
  1. Tez No: 781211
  2. Yazar: AHMET ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, kabuklu fındığın kalitesi korunarak kısa süre içerisinde düşük maliyetle kurutulması amacı ile bir makina tasarlanarak imal edilmiş ve deneysel olarak testler yapılmıştır. Üretilen prototip makina ile üretim sahasında kabuklu fındık kurutma deneyleri yapılmıştır. Ülkemizin ihraç ürünleri arasında bulunan ve ekonomik büyük değeri olan fındığın diğer ürün ve ülkelere karşı rekabet gücünün arttırılması gereklidir. Mevcut ihracatının sürdürülebilir olması için aflatoksin oluşumu gibi bütün zararlı etkenler mutlaka engellenmelidir. Özellikle hasat dönemlerinde, bölgenin nemli bir iklime sahip olması ve buna ilave olarak küresel ısınma etkisiyle yağışların fındık toplama dönemlerine kayması kurutma kalitesini olumsuz etkilemektedir. Uygun kuruluğa getirilmeden depolanan fındıklarda kalite kayıpları, çürük, küf ve aflatoksin oluşumu görülmektedir. Bu zararlı her yıl büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Tasarlanan fındık kurutma makinası prototipinde kurutma havası olarak nemi alınmış sıcak hava kullanılarak kapalı sistem oluşturulmuştur. Fındığın dış kabuk sıcaklığını 50 °C sınır değer tutarak farklı debilerde ve sıcaklıklarda hava kullanılmıştır. Hazne içindeki sıcaklığın sağlanabilmesi için elektrikli ısıtıcılar kullanılmıştır. Deneyler sırasında farklı nem içeriğine sahip fındıklar için uygun sıcaklık ve hava hızı kullanılarak kabuklu fındığın nem oranlarına göre 7-18 saat civarında kuruma süreleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a prototype machine has been designed and manufactured in order to dry the shelled hazelnuts in a short time with low cost while maintaining the quality. Also the experimental tests have been carried out in the study. Shelled hazelnut drying experiments were carried out in the production area with the prototype machine produced. It is necessary to increase the competitiveness of hazelnut, which is among the export products of Turkey and has a great economic value, against other products and countries. In order to maintain the current export volume sustainable, all harmful factors such as aflatoxin formation must be prevented. Especially during the harvest periods, the humid climate of the region and the shift of precipitation to hazelnut harvesting periods due to the effect of global warming adversely affect the drying quality. Quality losses, rot, mold and aflatoxin formation are observed in hazelnuts stored before being brought to the appropriate dryness. This pest causes great economic losses every year. In the designed hazelnut drying machine prototype, a closed system was created by using dehumidified hot air as drying air. Air was used at different flow rates and temperatures by keeping the outer shell temperature of the hazelnut at a limit value of 50 °C. Electric heaters were used to maintain the temperature inside the chamber. During the experiments, drying times of around 7-18 hours were determined according to the humidity of the shelled hazelnuts by using the appropriate temperature and air velocity for hazelnuts with different moisture content.