Fındıklarda aspergillus flavusun penetrasyonu ve aflatoksin oluşumu
Studies on the penetration of aspergillus flavus and aflatoxin production in hazelnuts
  1. Tez No: 11184
  2. Yazar: AYŞIN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-36- VII. ÖZET Ana ihracat ürünlerinden olan fındık, Türkiye'nin tarımsal ekonomi sinde önemli bir rol oynar. Yüksek yağ ve protein muhtevasından dolayı fındık memleketimizde fazlaca tüketilen değerli bir gıda maddesidir. Fındığın etrafındaki yeşil yapraklar yani zuruf kurutma periyodunu kısaltmak için hasattan sonra patoz makinası ile veya el ile ayıklanmakta dır. Patoz makinası kullanıldığı zaman makinanın sürtme işleminden dolayı fındığın kabuk kısmında çizikler meydana gelir. Rutubetli ve sıcak hava şartlarında fındık, üretiminden tüketimine kadar, A.flavus ve A. parasiticus küfleri tarafından enfekte edilebilir. Bu küfler şiddetli kanserojen bir mikotoksin olan aflatoksini meydana ge tirmektedirler. Bu çalışmada A.flavus' un % 90 bağıl nem ve 30°C de depolanan fın dıklar üzerindeki gelişmesi ve aflatoksin üretimi incelenmiştir. Birinci denemede patozlanmış ve patozlanmamış fındık örneklerindeki küf gelişme derecesi incelenmiştir. Patozlanmış ve patozlanmamış fındık örnekleri yüzey sel olarak sterilize edilmiş ve A.flavus sporları ile aşılanmıştır. Küf gelişme oranı gerek patozlanmış gerek patozlanmamış örneklerde zaman ilerledikçe artış göstermiştir. Ortalama küf gelişimi oranları 1., 2., 3. ve 4. depolama zamanlarında sırasıyla % 54.25, 77.6, 81 ve 86.45 olarak tesbit edilmiştir. Bütün depolama periyotlarında patozlanmış örneklerdeki küf gelişme si patozlanmamış olanlara göre daha fazla olmuştur. Patozlanmış ve patoz lanmamış örneklerdeki ortalama küf gelişme oranı sırasıyla % 80.88 ve 68.28 olmuştur. Yapılan istatistik analizlere göre bu ortalamalar arasındaki farklılıklar çok önemli olarak tesbit edilmiştir. Depolamanın 10. gününde A.flavus miselyumları fındık kabuğundan iç taneye geçmeye başlamışlardır. Depolamanın 60. gününde patozlanmış ve pa tozlanmamış örneklerdeki aflatoksin miktarı sırasıyla 1471 ppb ve 693.5 ppb olarak tesbit edilmiştir. Patozlanmış fındık örneklerinde tesbit edilen aflatoksin miktarı patozlanmamış olanlara göre daha fazla olmuştur. ikinci denemede sağlam kabuklu, çatlak kabuklu, sağlam iç ve kırık iç-37- f indik örnekleri iki seri halinde kullanılmıştır. Birinci serideki örnekler A.flavus sporlarıyla inoküle edilmiş, ikinci serideki ler ise a- şılanmadan olduğu gibi muhafaza edilmiştir. Aşılanmayan serideki örnekler üzerinde diğer tabii küfler gözlen miş, A.flavus küfüne ise nadir olarak rastlanmıştır. Aşılanmış olan i- kinci seride depolamanın 10. gününde A.flavus sağlam ve kırık iç fındık larda gelişimini tamamlamıştır. Diğer taraftan sağlam kabuklu ve çatlak kabuklu örneklerden elde edilen iç fındıklarda hiç bir küf gelişmesi göz lenmemiştir. Sağlam iç fındıklarda analiz edilen aflatoksin miktarı kırık iç fındıklara göre daha az olmuştur. Sağlam ve kırık iç fındıklarda tesbit edilen aflatoksin miktarları sırasıyla depolamanın 11. gününde 2606 ve 22400; 30. gününde ise 2755 ve 14666 ppb olarak tesbit edilmiştir. Bu denemelerden elde edilen sonuçlara göre Karadeniz Bölgesinde fındık depolanmasında aşağıdaki öneriler tavsiye edilebilir. 1. Karadeniz Bölgesi'nin rutubetli ve ılıman iklim şartları nede niyle kurutmayı daha kısa zamanda sağlayabilmek için fındıkların zuruf de nilen yeşil yaprakları patozlamak suretiyle ayrılmaktadır. Bu şekilde ku rutulmuş olan fındıklarda küf gelişmesini önleyici kuru ve serin depola ma şartları sağlanmalıdır. 2. Patoz makinasının fındık kabuklarını çizmesini asgariye indire cek tedbirler alınmalıdır. Çatlak kabuklu fındıklar ve kırık iç fındıklar depolamadan önce ayıklanmalıdır. 3. Genel bir kural olarak fındıklar sağlam kabuklu halde depo edil melidir. Eğer fındıklar iç fındık halinde depo edilecekse depolama şart ları çok daha dikkatli olarak ayarlanmalı ve zedeli iç fındıklar ayıklan malıdır. 4. Depolanan fındıklarda zaman zaman örnekler alınmalı ve aflatok sin analizi yapılarak kontrol edilmelidir.
Özet (Çeviri)
-38- VII. S U M M A R Y STUDIES ON THE PENETRATION OF Aspergillus flavus AND AFLATOXIN PRODUCTION IN HAZELNUTS Hazelnut being a major export crop plays an important role in the agricultural economy of Turkey. Due to the high oil and protein contents hazelnut is a valuable food largely consumed in our country. In order to shorten the drying period, after harvesting, the green leaves, receptacles, around the nuts are separated by a thrashing machine or by hand. When thrashing machine is used the sheel of nuts is scratched due to the rubbing action of the machine. During the various periods of production and consumption hazelnuts may be infected by Aspergillus flavus and A. parasiticus under the humid and warm wheather conditions. These fungi produce aflatoxins which are strongly canser-causing mycotoxins. In this study the growth of Aspergillus flavus and production of aflatoxin were examined in hazelnuts stored at relative humidity 90 % and temperature 30°C. The degree of fungal development was determined in the hazelnut samples obtained from the thrashing machine and thrashed by hand in the first experiment. Machine-thrashed and non-machine-thrashed samples were sterilized on their surface and inoculated by the spores of Aspergillus flavus. The percentage of fungal growth increased as the period of storage advanced in both machine and non-machine-thrashed samples. The average percentage of fungal growth of samples was 54.25, 77.6, 81 and 85.45 % at the 1st, 2nd, 3rd and 4 th period of storage respectively. During all storage periods, the fungal growth was greater in the machine-thrashed samples than non-machine-thrashed ones. The average per centages of fungal growth were 80.88 and 68.28 % in the machine and non- machine-thrashed samples respectively. The differences between these me ans were highly significant according to the statistical analyses.-39- The penetration of mycelium of Aspergillus flavus started at the 10 th day of storage. At the 60th day of storage 1471 ppb and 963.5 ppb aflatoxin (AFB,) were determined in the machine and non-machine-thrashed samples respectively. The amount of aflatoxin produced in the machine thrashed samples was higher than non-machine-thrashed ones. In the second experiment, the nut samples with sound shell, cracked shell, sound kernel and damaged kernels were used in two series. The samp les in the first series were inoculated by the spores of Aspergillus flavus and in the second series were kept without inoculation. Other natural molds were observed in the series without inoculation. Aspergillus flavus was rarely found in this series. In the inoculated se ries, at the 10th day of storage Aspergillus flavus complated its growth in the sound and damaged kernels. On the other hand, no fungal growth was observed in the kernels obtained from the sample with both sound and dama ged shell. The amount of aflatoxin analized was much lower in the sound kernels than the damaged ones. At the 11th day of storage the amounts of aflatoxin were 2606 and 22 400 ppb AFB. and the 30 th day of storage were 2755 and 14666 ppb AFB, in the sound and damaged kernels respectively. According to the results obtained from the experiments, the follo wing suggestions may be recommended in storing of. hazelnuts in the Black- sea Region: 1. Because of the high humidity and warm wheather conditions of the Blacksea Region, thrashing machine is used to separate green leaves of the hazelnuts to shorten the drying period. The dryed hazelnuts should be sto red under the dry storage conditions to prevent the fungal growth. 2. Damaging of shells due to the rubbing action of the thrashing machine should be decreased to minimum. The nuts with cracked shells and damaged kernels should be separated from the sound ones before storing. 3. As a general rule, the nuts are stored with their sound shells. If the nuts are to be stored unshelled, as kernels, the storage conditions should be provided more carefully and damaged kernels should be separated from the sound ones before storing. 4. In order to control for aflatoxin, samples obtained from the sto red nuts should be analyzed from time to time.