Structural transformation: Designing structural building elements informed from bone morphology
Yapısal dönüşüm: Kemik morfolojisinden öğrenilmiş yapı elemanlarının tasarlanması
- Tez No: 781256
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Nüfus artışı ve kentleşme hızı, altyapı ve yeni binalara olan talebin artmasına ve ürün ve hizmet tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Kaynakları aşırı kullanmadan ve çevresel etkileri en aza indirerek inşa etmek için daha sürdürülebilir ve dayanıklı çözümler geliştirerek israfı ortadan kaldırmak, binalarımızı tasarlama, inşa etme, kullanma, bakımını yapma ve işletme şeklimizi yeniden gözden geçirmek anlamına da gelmektedir Bu doğrultuda, hafif yapısal tasarım, malzeme verimliliği ve diğer çevresel konuların artan önemi ile birlikte, bu tez, kemik morfolojisinden türetilen, kontrol edilebilir, farklı yükleme koşullarına uyarlanabilir ve çevresel olarak kontrol edilebilir yapısal yük taşıyıcı elemanların tasarımı için bir çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır. Hafiflik, dayanıklılık ve verimlilik gibi tasarım parametreleri arandığında, geleneksel tasarım alternatiflerine kıyasla kafes yapıların cazip bir çözüm olma potansiyeli oldukça yüksektir. Tez, tasarımda yapısal dönüşüm süreçleri için kemiği bir bilgi modeli kaynağı olarak değerlendirmektedir. Doğada bulunan hücresel malzemelerden biri olan kemik, anizotropik malzeme özelliklerine sahiptir, mekanik gerilimlere ve yüke yanıt olarak kendini yeniden üretir ve yeniden şekillendirir. Bu nedenle, yapısal olarak verimli, güçlü, optimize edilmiş ve hafif doğal sistemlerin en önemli örneklerinden biridir. Bu tez, kemik morfolojisine göre programlanabilen modüler ve malzeme bilgisine sahip yapı bileşenleri tasarlama potansiyelini araştırmaktadır. Malzeme, yapı, biçim ve performans, mimari olasılıkların keşfedilmesinde ve dönüştürülebilir arayüzlerin tasarlanmasında temel kaygılardır. Modüler, ölçeklenebilir ve dönüştürülebilir yapısal yapı elemanları tasarlamak üzere yeni tektonik ve malzeme koşulları bulmak için üretken mantık, algoritmik ve hesaplamalı tasarımı yeni teknolojiler, fabrikasyon teknolojileri ve biyomimetik tasarım ilkeleriyle bütünleştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The population growth and the pace of urbanization lead to increasing demand for infrastructure and new buildings and increased consumption of products and services. Eliminating waste by developing more sustainable and resilient solutions to construct without excessive use of the resources and with minimal environmental impact also means to reconsider the way we design, construct, occupy, maintain and operate our buildings In this vein, together with the increasing importance of lightweight structural design, material efficiency and other environmental issues, this thesis aims to provide a framework for the design of structural load-bearing elements derived from bone morphology, that is controllable, adaptable to different loading conditions and environmentally controllable. When design parameters such as light weight, durability and efficiency are sought, the potential of lattice structures as an attractive solution is quite high rather than conventional design alternatives. The thesis values bone as a source of information model to structural transformation processes in design. Bone as one of the cellular materials found in nature, has anisotropic material properties, reproducing and reshaping itself in response to mechanical stresses and load. It is, therefore, one of the most important examples of structurally efficient, strong, optimized and lightweight natural systems. This thesis explores the potential to design modular and material-informed building components that can be programmed according to bone morphology. Material, structure, form and performance are key concerns in exploring architectural possibilities and designing transformable interfaces. It aims to integrate generative logic, algorithmic and computational design with emerging technologies, fabrication technologies and biomimetic design principles to find new tectonic and material conditions to design modular, scalable and transformable structural building elements.