Parameter optimization for fabrication of titanium dioxide nanoparticle reinforced pua matrix photocatalytic composites to improve wear resistance
Titanyum dioksit nanopartikül takviyeli pua matrisli fotokatalitik kompozitlerin aşınma dayanımını artırmaya yönelik üretim parametrelerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 781257
  2. Yazar: METEHAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ ONUR KÜÇÜKYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojik gelişmeler boyunca imalat teknolojilerinde meydana gelen çığır açan olaylar, yeni teknolojik ilerlemelerin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamıştır. İmalat teknolojilerindeki söz konusu gelişmelerden biri olan eklemeli imalat; üretim ihtiyaçlarına en üst düzeyde esneklik ve çok yönlülük sunmuştur. Öte yandan böylesi iyileşmeler; beraberinde, eklemeli imalat ile üretilen parçaların mekanik özelliklerinin çoğunlukla geleneksel imalat yöntemleriyle elde edilebilen mekanik iyileştirmelerden yoksun olması gibi bazı dezavantajlar da getirmektedir. Bu dezavantajların üstesinden gelmek, söz konusu çalışma alanındaki başlıca amaçlardan biri haline gelmiş olup çözüm olarak eklemeli imalat uygulamalarda kompozit malzemelere başvurulmaktadır. Farklı bileşim ve morfolojiye sahip bazı malzemeler, istenen uygulama alanına göre potansiyel takviye malzemeleri olarak incelenmiştir. Bu malzemeler arasında titanyum dioksit nanopartikül kullanımı; beraberinde getirdiği yüksek dayanım, fotokatalitik özellik ve biyouyumluluk nedeniyle araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Yine de; şu ana kadar gerçekleştirilmiş çalışmalar göz önüne alındığında titanium dioksit nanopartikül miktarının mekanik özelliklere etkisinde, parça kalitesine etkiyen imalat parametreleriyle arasındaki sinerji ve ardında yatan nedenler yeteri kadar ele alınmamıştır. Bu çalışmanın amacı, değişken takviye miktarları ile üretim parametreleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu özelliklere etki eden parametreleri optimize ederek yüksek sürtünme ve aşınma karşıtı özelliklere sahip titanyum dioksit takviyeli nanokompozitler elde etmektir. Parametre optimizasyonu için, faktörlerin takviye miktarı, katman kalınlığı ve UV'ye maruz kalma süresi olarak seçildiği, her parametre kombinasyonu için üç tekrarlı bir L9 Taguchi deney tasarımı hazırlandı. Buna göre, homojen olarak dağılmış çözeltiler elde etmek için değişken miktarlarda takviye malzemelerine sahip nano reçineler prob sonikasyonu ile hazırlandı. Hazırlanan nano reçineler, deney tasarımında tanımlanan üretim parametreleri ile dijital ışık işleme (DLP) tipi bir 3 boyutlu yazıcıda kullanıldı. Basılan numuneler, sürtünme özelliklerini gözlemlemek için ball-on-disk testlerine tabi tutuldu. Aşınma izleri, aşınma özelliklerini gözlemlemek için taramalı elektron mikroskobu ile görüntülendi. Her numune için sürtünme katsayısı ve özgül aşınma oranı değerleri kaydedildi ve deneysel girdiler ve çıktılar arasındaki ilişkiyi, ve optimal parameter setini elde etmek için Taguchi deney tasarımının çıktıları olarak kullanıldı. Bu parametre setini doğrulamak için bir doğrulama testi de yapıldı. Hem sürtünme hem de aşınma özellikleri teorik temellerle birlikte değerlendirildi. Böylesi bir tez çalışmasının gerçekleştirilmesi ile eklemeli imalat ile üretilmiş kompozit parçalar optimize bir şekilde elde edilebilir ve sunulan deneysel işlemler bütünü, bundan sonraki ilgili tüm çalışmalarda uygulanabilir olacaktır. Bu çalışma aynı zamanda bu tür kompozit parçaların imalatı ve bu parçaların kayar sürtünme sistemlerinde kullanılması ile ilgili teorik temellerin sunulması açısından da bir bilgi kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
Throughout the course of the technological development, breakthrough events occurring in manufacturing technologies has become major factors for realization of new technological advances. One of these developments in manufacturing technologies, such as additive manufacturing (AM), has presented utmost flexibility and versatility in fabrication needs. Such improvements come with some downsides, that parts manufactured by AM mostly lack mechanical improvements normally obtainable by conventional manufacturing methods. Overcoming these downsides has become one of the challenges in this field of study, and as an effective solution for such problems has been presented as usage of composite materials for AM applications. Some materials of different composition and morphology has been studied as potential reinforcement materials according to the expected field of application. Among these materials, titanium dioxide nanoparticles have attracted interest of researchers due to their high strength, photocatalytic properties and biocompatibility. Still, their application on additive-manufactured composite parts is not enough, since their synergy between manufacturing parameters has not been taken into account. Aim of this study is to present the relation between varying amount of reinforcement and manufacturing parameters, and obtaining titanium dioxide reinforced nanocomposites that has high anti-friction and anti-wear properties, by optimizing the parameters that affect these properties. For the parameter optimization, a L9 Taguchi design of experiment (DoE) was prepared with three repetitions for each parameter combination, where the factors were chosen as reinforcement amount, layer thickness and UV exposure time. Accordingly, nanoresins with varying amount of reinforcement materials were prepared by probe sonication, to obtain homogeneously dispersed solutions. Prepared nanoresins were utilized in a digital light processing (DLP) type 3-D printer with the fabrication parameters defined at the DoE. Printed specimens were subjected to ball-on-disk tests to observe their friction characteristics. Wear tracks were imaged by scanning electron microscopy to observe their wear characteristics. Friction coefficient and specific wear rate values for each specimen were recorded and used as outputs of Taguchi DoE, which were also used to obtain relation between experimental inputs and outputs, thus optimized set of parameters. To validate this set of parameters, a validation test was also conducted. Both friction and wear properties were evaluated together with theoretical foundations. By realizing such a thesis study, addtively manufactured composite parts can be obtainable in an optimized way, and presented set of experimental procedures will be applicable for all related future studies. This study is also a source of information in terms of presentation of theoretical bases related with manufacturing of such composite parts and utilization of these parts in sliding friction systems.