L'évaluation des Pratiques de Lecture dans les Médias Numériques en Evolution
Gelişen Dijital Medyada Okuma Pratiklerinin Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 781275
  2. Yazar: CEREN BİLGİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. MICHAEL PALMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Sorbonne Nouvelle (Paris III)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dijitalleşme medya sektörünün dönüşümünde önemli rol oynamıştır. Gelişen dijital ortamlar ile birlikte yeni haber alanları ve formatları ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak, haber tüketim alışkanlıkları da değişim göstermiştir. Günümüzde, haberin üretim ve dağıtım şekillerindeki değişime paralel olarak habere erişilen ortamlar ve haber tüketim şekilleri de değişmiştir. Bu tez, basılı gazete ve internet gazetesi üzerinden habere erişen okuyucuların haberle ilişkilerinin şekillenişini erişilen ortam doğrultusunda karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Görev-gözlem ve derinlemesine görüşme yöntemleri çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmada basılı gazete ve internet gazetesinden haber tüketim pratikleri gerçekleştiren okuyucuların alışkanlıklarındaki öne çıkan farklılıkların tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma bulguları çerçevesinde haber okuyucularının deneyimlerinde hızın önemli bir belirleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Haberin basılı gazeteden ya da dijital ortamdan okunmasının haberin anlaşılması ile ilişkili etkili olmadığı görülmektedir. Buna karşın, haberi akılda tutma açısından kullanılan aracın belirleyici olduğu ortaya çıkmaktadır. Dijital ortamda haber okumanın basılı gazeteden farklı olarak baştan sona kesintisiz bir okuma pratiği şeklinde gerçekleşmediği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitization has played an essential role in the transformation of the media industry. With the developing digital media, new news areas and formats have emerged. Accordingly, news consumption habits have also changed. Today, in parallel with the change in the production and distribution of the news, the media in which the news is accessed and the way of news consumption have also changed. This thesis aims to compare the shaping of the relationship between the news and the readers who access the news via the printed newspaper and the internet newspaper in the direction of the accessed environment. The research, which was carried out within the framework of task observation and in-depth interview methods, aimed to determine the prominent differences in the habits of the readers who perform news consumption practices from the printed newspaper and the internet newspaper. Within the framework of the research findings, it has been revealed that speed is an essential determinant in the experiences of news readers. It is seen that reading the news from printed newspapers or digital media is not significant for the understanding of the news. On the other hand, it turns out that the tool used is significant in keeping the news in mind. It is determined that reading news in the digital environment, unlike the printed newspaper, does not take place as an uninterrupted reading practice from start to finish.