Codium sp. ekstraktinin lipozomal formülasyonlarinin antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant and antibacterial properties of liposomal formulations of Codium sp. extract
- Tez No: 781274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER MÜGE ÇAĞAL, DOÇ. DR. İNCİ TÜNEY KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda makroalgler, birçok kronik hastalığın riskini azaltabilen ve hatta yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabilen çeşitli sağlığı teşvik edici özelliklerinden dolayı giderek daha fazla ilgi kazanmıştır. Codium (Bryopsidales), Codiaceae familyasına ait bir denizel yeşil makroalg cinsidir. Codium cinsinde bulunan biyoaktif bileşikler ve polisakkaritler, immün sistemi uyarıcı, antiinflamatuar, antikoagülan, antioksidan, anti-obezite, antiviral ve antikanser dahil olmak üzere farklı farmakolojik etkilere sahiptir. Lipozomlar, kolesterolden ve doğal, toksik olmayan fosfolipitlerden oluşturulabilen, küresel şekilli küçük yapay veziküllerdir. Biyouyumluluğun yanı sıra, boyutlar, hidrofobik ve hidrofilik karakterleri nedeniyle ilaç salınımı için tercih edilen sistemlerdir. Lipozomların biyobozunur ve biyouyumlu olma özelliğinin yanı sıra kapsüllenen maddeyi istenilen zamanda toksik etkiyi minimize ederken salabilmesi, tercih edilmelerinin en önemli sebeplerindendir. Bu tez çalışmasında Codium cinsinin Marmara ve Ege denizlerinden toplanan örneklerinin hem ekstrakt hem ekstrakt lipozom formülasyonlarının, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri araştırılmıştır. İki farklı yöntem ile ekstrakte edilen Codium sp. Marmara ve Ege örnekleri, 40°C sıcaklıkta ve oda sıcaklığında etanol ile inkübe edilmiştir. Codium sp. örneklerinin antibakteriyel etkisinin belirlenmesinde disk difüzyon yöntemi ile minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemi kullanılmıştır. MİK testinin ardından, minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) ölçümü yapılmıştır. Disk difüzyon testi sonuçlarına göre Codium sp. her iki örnekte de 8 mm çapta antibakteriyel özellik göstermektedir. Codium sp. örneklerinin her ikisine de DPPH radikal süpürme aktivitesi tayini, total fenolik içerik tayini (TPC) ve enkapsülasyon verimliliği testi yapılmıştır. Ekstraktlardan hazırlanan 100-200-400-800 g/mL konsantrasyonlarındaki solüsyonlar TPC miktarının belirlenmesini sağlamıştır. Sonuçlara göre, iki ekstraktında her konsantrasyondaki TPC sonuçları kıyaslanmış, Ege'ye ait örnekteki TPC miktarı Marmara örneğine kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Codium sp. Marmara ve Ege ekstraktlarının enkapsülasyon verimliliği sırasıyla %67,56 ve %76,92 olarak hesaplanmıştır. DPPH analizinde öncelikle renk değişimi beklendiği için, Codium sp. Marmara ve Ege örneklerinde renk değişimi incelenmiştir. Marmara ve Ege ekstraktlarının EC50 değerleri sırasıyla 429,21μg/mL ve 834,29 μg/mL olarak hesaplanmıştır. Bu tez çalışmasının sonuçlarına göre; lipozom ile formüle edilecek az miktarda ekstrakt antimikrobiyel etki için yeterli olmaktadır. Ayrıca, lipozom formülasyonu ve ekstrakt kıyaslandığında, formülasyonun ekstraktın antioksidan aktivitesinde herhangi bir kayba sebebiyet vermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, macroalgae have gained more and more attention for their various health-promoting properties that can reduce the risk of many chronic diseases and even help prolong lifespan. Codium (Bryopsidales) is a diverse genus of green marine macroalgae belonging to the Codiaceae family. The bioactive compounds and polysaccharides found in Codium have different pharmacological effects, including immunostimulating, anti-inflammatory, anticoagulant, antioxidant, anti-obesity, antiviral and anticancer. Liposomes are small artificial vesicles of spherical shape that can be formed from cholesterol and natural, non-toxic phospholipids. Besides being biodegradable and biocompatible, liposomes' ability to release the encapsulated substance at any time while minimizing the toxic effect is one of the most important reasons for their preference. In this thesis, antibacterial and antioxidant properties of both extract and extract liposome formulations of Codium sp. collected from Marmara and Aegean seas were investigated. Extracted by two different methods, Codium sp. Marmara and Aegean samples were exposed to ethanol at 40 °C and room temperature. Codium sp. The disc diffusion method and the minimum inhibitory concentration (MIC) method were used to determine the antibacterial effect of the samples. Following the MIC test, the minimum bactericidal concentration (MBC) was measured. According to the disk diffusion test results, Codium sp. In both samples, it shows antibacterial properties with a diameter of 8 mm. Codium sp. DPPH radical scavenging activity, total phenolic content (TPC) and encapsulation efficiency test were performed on both samples. The solutions prepared from the extracts at concentrations of 100-200-400-800 g/mL enabled the determination of the TPC amount. According to the results, TPC results at each concentration in the two extracts were compared, and the amount of TPC in the Aegean sample was found to be higher than in the Marmara sample. Codium sp. The encapsulation efficiency of Marmara and Aegean extracts was calculated as 67.56% and 76.92%, respectively. Since color change is expected primarily in the DPPH analysis, Codium sp. Color change was investigated in Marmara and Aegean samples. The EC50 values of Marmara and Aegean extracts were calculated as 429.21μg/mL and 834.29 μg/mL, respectively. According to the results of this thesis study; A small amount of extract to be formulated with liposomal formulation is sufficient for antimicrobial effect. In addition, when the liposome formulation and the extract were compared, it was observed that the formulation did not cause any loss in the antioxidant activity of the extract.