Power and toxic bodies in Naomi Alderman's The Power and Sophie Mackintosh's The Water Cure
Naomi Alderman'ın The Power ve Sophie Mackintosh'un The Water Cure adlı eserlerindeki güç ve toksik bedenler
  1. Tez No: 781288
  2. Yazar: ŞEMSE NAZİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Distopya geleneğinde, bireylerin yaşamları ve bedenleri üzerindeki kontrol uygulamaları çeşitli tekniklerle gerçekleştirilir. Naomi Alderman'ın The Power (2016) ve Sophie Mackintosh'un The Water Cure (2018) adlı eserlerinde, fiziksel beden ile bedenin sınırları dahilinde gerçekleştirilen diğer insanlar üzerindeki nüfuz arasındaki bu tür bir ilişki, tartışılan temel konulardır. Her iki eserde de kadın karakterler bedenlerindeki değişiklikleri fark etmelerinin ardından diğer erkek karakterler üzerindeki iktidara dair bakış açılarını değiştirmeye başlarlar. The Power eserinde bu, yalnızca kadın bedenlerinde keşfedilen ve erkekler için ölümcül hale gelen elektrik gücüyle mümkün olmaktadır. Bu tür bir fiziksel güç, giderek dengesiz bir siyasi ve sosyal güce dönüşmektedir. Bu elektrik gücü, yeni materyalizm perspektifinden bir eyleyicilik biçimi olarak yorumlanabilecek somutlaşmış bir güç haline gelmektedir. The Water Cure eserinde ise ataerkil figürlerin aniden ortadan kaybolması, kadın karakterlerin onları dışarıdaki dünyanın ölümcül toksinlerinden uzak tuttuğu varsayılan su ritüelleri gibi rutin uygulamaları bırakmaya yöneltir. Söz konusu iki romanda elektrik gücünün gerçek varlığı ve toksinlerin varsayımsal varlığı, bu tür insan dışı maddelerin tüm siyasi ve sosyal sistemlerin belirlenmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bu konularla ilgili olarak, bu çalışmada güç ve cinsiyet ilişkilerinin bireylerin insan dışı madde ve maddi dünya ile olan ilişkileriyle yakından ilişkili olabileceğini göstermek için ağırlıklı olarak yeni materyalizm, güç ve cinsiyet ilişkileri ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Bunların ışığında, bu tez,“toksisite”ve“güç”kelimelerinin ikili anlamlarının birbiriyle derinden bağlantılı olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır, çünkü güç ve toksisitenin gerçek anlamı, mecazi anlamlarının anlaşılma biçiminde önemli rol oynar ve bu da toksik insanlar ve manipülatif güçlü bireylerden oluşan distopik dünyalarla sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
In the dystopian tradition, control over the lives and bodies of individuals is realized through several techniques. In Naomi Alderman's The Power (2016) and Sophie Mackintosh's The Water Cure (2018), such relationship between the physical body and the influence upon other people within the limitations of the body are the central issues discussed. Female characters in both texts begin to change their perspective about power over other male characters soon after they realize the changes within their body. In The Power, this becomes possible through the skein, the electrical power discovered within only women's bodies, which becomes deadly for men. This type of physical power is gradually transformed into an imbalanced political and social power. So, the skein becomes an embodied power, which can be interpreted as a form of agency from the perspective of new materialism. In The Water Cure, the unexpected absence of patriarchal figures leads the female protagonists to quit routine practices such as water rituals that are assumed to keep them away from the deadly toxins of the world outside. The real existence of electrical power and the hypothetical existence of toxins in these texts indicate that such nonhuman matters contribute to determining the whole political and social systems. Regarding these issues, studies mainly about new materialism, power and gender relations are included in this study to demonstrate that power and gender relations can be closely related to individuals' relation to nonhuman matter and the material world. In light of these, this thesis aims to indicate that the double meanings of“toxicity”and“power”are deeply interconnected to each other in that the literal meaning of power and toxicity has repercussions in the understanding of their figurative meanings, which results in dystopian worlds endowed with toxic people and manipulative powerful individuals.