Ramipril, sulfamethoxazole, selenite, and selenate: İndividual and combined effects on freshwater algae, Chlorella vulgaris
Ramipril, sülfametoksazol, selenit ve selanat: Tatlı su algi Chlorella vulgaris üzerinde tek başına ve ikili karışım halindeki etkileri
  1. Tez No: 898717
  2. Yazar: ÇİMEN KİŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TÜRKER SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tatlı su ekosistemleri uzun süredir endüstriyel, evsel ve tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan çeşitli kimyasallara maruz kalmaktadır. Kimyasalların sucul ortamlardaki varlığı, buralarda yaşayan canlılar için olumsuz sonuçlar doğurmakla birlikte yaşam alanlarını da tehdit etmektedir. Bu çalışmada, kimyasalların çevrede artan miktarı ve her yerde bulunması dikkate alınarak, ramipril (RAM), sülfametoksazol (SMX) selenit (SeO32-) ve selenat (SeO42-)'ın tek başına ve ikili karışımlarının tatlı su alglerinden olan Chlorella vulgaris (C. vulgaris) üzerindeki etkilerini analiz etmek için laboratuvar deneyleri yapılmıştır. 96 saatlik test süreci sonunda seçilen kimyasallar alglere toksisite göstermiştir. Kimyasalların toksisite sırası SeO42- > SeO32- > SMX olarak tespit edilmiştir. RAM ise C. vulgaris'e toksik etki göstermemiştir. Kimyasalların ikili kombinasyonunda, RAM dahil tüm test kimyasallarının alglere olan toksisitesi artmıştır. Toksik Birim (TU) yaklaşımı, ikili kombinasyonda kimyasalların alg büyümesi üzerinde sinerjistik, antagonistik veya katkı etkisine sahip olup olmadığını belirlemek için kullanılmıştır. İkili karışımlar için çalışmanın deneysel sonuçları Konsantrasyon İlavesi (CA), Bağımsız Etki (IA) ve Kombinasyon İndeksi (CI)-izobologram tahmin modellerinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. CA, IA ve CI yöntemlerinin tahmin gücü ise model sapma oranları (MDR'ler) ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, karışım halindeki kimyasalların toksisitesinin en iyi şekilde CI-ısobologram metodu ile tahmin edilebileceği saptanmıştır. Kullanılan kimyasallarının risk analizi, kimyasalların tahmin edilmiş etkisiz konsantrasyonları (PNEC) ve çevrede ölçülmüş konsantrasyonları (MECs) kullanılarak yapılmıştır. Kimyasalların konsantrasyonlarının alg için belirlenmiş olan güvenli seviyede olup olmadığını değerlendirmek için akut kronik oranları (ACR) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Freshwater ecosystems have been exposed to various chemicals from industrial, domestic, and agricultural activities for an extended period. The existence of chemicals in water bodies poses potential adverse outcomes for aquatic organisms. In this study, considering the increasing amount and omnipresence of them in the environment, laboratory experimentations were conducted to analyze the impacts of the single and binary mixtures of ramipril (RAM), sulfamethoxazole (SMX), selenite (SeO32-) and selenate (SeO42-) on the growth of freshwater algae Chlorella vulgaris (C. vulgaris). At the end of the test duration, the growth of algae was inhibited by single test chemicals. The toxicity order of the chemicals was SeO42- > SeO32- > SMX. The algal growth was proved to be unaffected by RAM. When binarily mixed, all the test chemicals showed higher toxicity. The Toxic Unit (TU) method was employed to determine whether the mixed chemicals have a synergistic, antagonistic, or additive effect on algal growth. The test results of the study for the binary mixtures were compared with those obtained from predictive models Concentration Addition (CA), Independent Action (IA), and Combination Index (CI)-isobologram. The predictive power of the CA, IA, and CI methods was assessed by model deviation ratios (MDRs). Among all, CI-isobologram is the best method for the mixture toxicity prediction. The risk assessment of test chemicals was done by using predicted no-effect concentrations (PNEC) and measured environmental concentrations (MECs). Accordingly, acute-to-chronic ratios (ACR) were calculated to check whether the ACRs remained within the chemical safety threshold established for algae.