Psöriasis hastalarında fekal kalprotektin düzeylerinin araştırılması
Investigation of fecal calprotectin levels in psoriasis patients
  1. Tez No: 781287
  2. Yazar: RABİA YAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Psöriasis, papüloskuamöz deri lezyonlarıyla karakterize, kronik immün aracılı sistemik bir hastalıktır. Psöriatik artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı(İBH) gibi komorbidit durumlarla ilişkilidir. İBH ve psöriasis ilişkilisi genetik düzeyde doğrulamıştır. Hastalıkları yönlendiren sitokinler de oldukça benzerdir. Patogenezdeki belirgin benzerlikler, terapötik yaklaşımlarınında örtüşmelerine yansır. Anti-tümör nekroz faktörü (TNF) ve anti-interlökin 23 gibi birçok biyolojik tedavi, her iki durumda da etkilidir ve bu da ortak immünolojik mekanizmaların altını çizer. Fakat anti-IL-17 denemelerinde İBH alevlenmeleri bildirilmiştir. Bu yüzden İBH'yi düşündüren kişisel öyküsü olan hastalarda bu ilaçların reçetelenmesinde dikkatli olunması gerektiği belirtilmektedir. Fekal kalprotektin, İBH'nın tarama ve izleme uygulamalarında standart belirteç olarak benimsenmiştir. Çalışmamızda bağırsak inflamasyonun çok hassas bir belirteci olarak kabul edilen fekal kalprotektin düzeyi üzerinden psöriasis ve bağırsak ilişkisini değerlendirmeyi hedefledik. Yöntem: Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğine başvuran 45 psöriazis hastası vaka grubuna, 45 sağlıklı gönüllü kişi kontrol grubuna dahil edildi. Fekal kalprotektin düzeylerini etkileyebileceği için psöriatik artriti, inflamtuar bağırsak hastalığı ya da bağırsakla ilgili şikayeti olan, son 2 haftalık periyotta antiinflamatuar ilaç kullanım hikayesi olan ve sitemik tedavi alan hasta ve gönüllüler çalışmaya dahil edilmedi. Fekal kalprotektin düzeyi ELİSA yöntemi ile eş zamanlı kantitatif olarak çalışıldı. Bulgular: Psöriasis vaka grubunda ortalama fekal kalprotektin düzeyi 97.59±20.3 pg/mL, kontrol grubunda 13.05±14.3pg/mL olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Psoriasis is a chronic immune-mediated systemic disease characterized by papulosquamous skin lesions. It is associated with comorbid conditions such as psoriatic arthritis and inflammatory bowel disease (IBD). The association of IBD and psoriasis has been confirmed at the genetic level. The cytokines that drive disease are also quite similar. Significant similarities in pathogenesis are reflected in their overlap in therapeutic approaches. Many biological therapies, such as anti-tumor necrosis factor (TNF) and anti-interleukin 23, are effective in both conditions, underlining common immunological mechanisms. However, IBD exacerbations have been reported in anti-IL-17 trials. Therefore, it is stated that caution should be exercised in prescribing these drugs in patients with a personal history suggestive of IBD. Fecal calprotectin has been adopted as a standard marker in IBD screening and monitoring practices. In our study, we aimed to evaluate the relationship between psoriasis and intestines through the fecal calprotectin level, which is considered a very sensitive marker of intestinal inflammation. Method: Forty-five psoriasis patients who applied to Atatürk University Research Hospital Skin and Venereal Diseases Clinic were included in the case group, and 45 healthy volunteers were included in the control group. Patients and volunteers who had psoriatic arthritis, inflammatory bowel disease or intestinal complaints, had a history of anti-inflammatory drug use in the last 2 weeks and received systemic therapy, were not included in the study because it may affect fecal calprotectin levels. Fecal calprotectin level was measured simultaneously with ELISA method quantitatively. Results: Mean fecal calprotectin level was 97.59±20.3 pg/mL in the psoriasis case group and 13.05±14.3pg/mL in the control group.