Kur'an'da dünya ahiret dengesi
Worldlife - hereafter balance in respect of Quran
- Tez No: 781301
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Zulüm, haksızlık ve tüm aşırılıkların var olduğu bir topluma indirilen Kur'an, insanların dünyevî yaşamlarını düzene sokmuş, haksızlık, zulüm ve aşırılıkları kaldırmak suretiyle toplumsal düzeni sağlamıştır. Ahiret hayatının dünya fiilleriyle kazanıldığından hareketle, insanları Allah'ın varlığına, birliğine imana çağıran Kur'an, bunun göstergesi olarak da mü'minleri ibadetle sorumlu tutmuştur. İnsan ve cinlerin yaratılış amaçlarının Allah'a ibadet etmek olduğunu belirten Kur'an, bu amacın gerçekleşmesini sırf uhrevî amelleri yapmaya bağlamamış; farz kılınan ibadetleri yapmak kaydıyla, insanların dünya için çalışmalarından dolayı da uhrevî mükâfat kazanacağını vurgulamıştır. Dünya işlerinden el etek çekip sırf ahirete yönelmeyi ve dünyaya boş vermeyi ayet ve hadislerle yasaklayan İslâm dini yaşanabilir bir dünya düzeni tesis etmiş ve bu düzende Müslümanları, ifrat ve tefritten kaçındırarak ikisi arasında dengeli bir yaşama yönlendirmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada İslâm dinînin insanlardan, yaşamlarına tatbik etmelerini istediği bu denge sisteminin, çalışma hayatındaki durumunu incelemeye, ayet ve hadislerdeki bu orta yolu göstermeye çalıştık. Müslümanların yaşamış örneği olan Rasulullah'tan örneklerle işlemeye çalıştığımız konunun faydalı olacağını ümit etmekteyiz. Gayret bizden tevfik Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an, which was sent down to a society where oppression, injustice and all excesses exist, has regulated people's worldly lives and provided social order by removing injustice, cruelty and extremism. The Qur'an, which invites people to believe in the existence and oneness of Allah, based on the fact that the life of the hereafter is earned through worldly actions, and as an indicator of this, holds believers responsible for worship. The Qur'an, which states that the purpose of the creation of humans and jinn is to worship Allah, does not depend on the realization of this purpose only by performing otherworldly deeds; He emphasized that on the condition of performing the obligatory acts of worship, people will gain an otherworldly reward for their work for the world. The religion of Islam, which forbids shunning worldly affairs and merely turning to the hereafter and neglecting the world with verses and hadiths, established a livable world order, and in this order, it led Muslims to a balanced life by avoiding excess and understatement. In this study we have done, we have tried to examine the situation in working life of this balance system, which the religion of Islam wants people to apply to their lives, and to show this middle way in the verses and hadiths. We hope that the subject we are trying to deal with with examples from the Messenger of Allah, who is the living example of Muslims, will be useful. Effort from us is from Allah.