Ambalaj atıklarından elde edilen adsorbanlar aracılığıyla sulardan fosfor gideriminin incelenmesi
Investigation of phosphorus removal from water through adsorbents obtained from packaging waste
  1. Tez No: 781312
  2. Yazar: BÜŞRA KAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT MALKONDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada nüfus artışı, insanların çeşitli tüketim alışkanlıkları ve yükselen yaşam standardı ürünlerin ambalaj eşliğinde sunulmasını gerekli kılmıştır. Dolayısıyla, doğanın korunması yönünden, ambalajın asgari düzeyde atığa dönüşebilecek formda üretilmesi ve atık haline geldikten sonra geri kazanımı hakkındaki gayretlerin ve yasal düzenlemelerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Günümüzde metal, cam, kâğıt-karton, plastik, ahşap ve kompozit materyallerden birçok ambalaj üretilmektedir. Ambalaj malzemesi ne tür olursa olsun ambalaj atıkları geri kazanılmalı veya yeniden kullanılmalıdır. Bu durumu göz önüne alarak, bu tez çalışmasında atık ilaç blisterleri kullanılarak sulardan fosfor giderimi amaçlanmıştır. Atık ilaç blisterleri ayrıştırıldığında hidrojen gazı, granüler polimer ve alüminyum iyonları içeren bir çözelti elde edilmiştir. Daha sonra alüminyum içeren çözeltiden adsorban olarak kullanılacak Al(OH)3 ve Al2O3 elde edilmiştir. Elde edilen adsorbanlar ve ticari karşılıkları kullanılarak adsorpsiyon yöntemi ile sulardan fosfor giderim performansları kıyaslanmıştır. Adsorpsiyon çalışmalarında adsorban dozu, fosfor derişimi, temas süresi, pH ve çalkalama hızının fosfat giderimine etkisi 20 oC'de incelenmiştir. Sonuç olarak en iyi fosfor giderimi; blisterden elde edilen 50 mg Al(OH)3, 50 mg/L fosfor (P) derişimi, 4 saat temas süresi, pH 7,97 ve 200 rpm çalkalama hızı şartlarında elde edilmiştir. Adsorpsiyon verilerinin pseudo 2.derece kinetik modeline ve Langmuir izotermine uygun olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Population growth in the world, various consumption habits of people and rising living standards have necessitated the presentation of products with packaging. Therefore, in terms of protecting nature, it has led to the emergence of efforts and legal regulations regarding the production of packaging in a form that can turn into waste at a minimum level and its recycling after it has become waste. Today, many packages are produced from metal, glass, paper-cardboard, plastic, wood and composite materials. Regardless of the type of packaging material, packaging waste must be recovered or reused. Considering this situation, in this thesis, it is aimed to remove phosphorus from water by waste drug blisters. When the waste drug blisters are separated, hydrogen gas, granular polymer and a solution containing aluminum ions are obtained. Then, Al(OH)3 and Al2O3 to be used as adsorbent are obtained from the solution containing aluminum. By using the obtained adsorbents and their commercial counterparts, the phosphorus removal performances from the waters have been compared with the adsorption method. In adsorption studies, the effects of adsorbent dose, phosphorus concentration, contact time, pH and agitation speed on phosphate removal have been investigated at 20 oC. As a result, the best phosphorus removal has been obtained with 50 mg Al(OH)3 produced from the blister with 50 mg/L phosphorus (P) concentration, 4 hours contact time, pH 7.97 and 200 rpm shaking speed conditions. It is observed that the adsorption data are in accordance with the pseudo 2nd order kinetic model and the Langmuir isotherm.