Deri sanayi budama atıklarından elde edilen kolajen hidrolizat ve sodyum aljinat esaslı filmlerin fiziksel, mekanik ve bariyer özellikleri üzerine farklı çapraz bağlayıcıların etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different crosslinkers on the physical, mechanical and barrier properties of collagen hydrolysate obtained from leather industry trimming wastes and sodium alginate based films
  1. Tez No: 913165
  2. Yazar: ÇAĞATAY BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Leather Engineering, Food Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küresel petrokimya kaynaklarının tükenmesi, geleneksel plastiklerin yaygın kullanımından kaynaklanan çevresel zorluklarla birleştiğinde, çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerin araştırılmasına daha fazla ilgi duyulmasına yol açmaktadır. Deri endüstrisi budama atıklarından elde edilen kollajen hidrolizatın (CH) zayıf su bariyeri özellikleri, pratik uygulama alanlarını ciddi şekilde sınırlamaktadır. Bu çalışmada CH/sodyum aljinat (CH/SA) bazlı filmler toksik olmadıkları ve biyouyumlu oldukları için çözelti döküm yöntemi kullanılarak üretilmiştir. En iyi su bariyeri özelliğine sahip CH/SA bileşimi seçilmişi ve transglutaminaz (TG), genipin (GP) ve tanik asit (TA) ile çapraz bağlanmıştır. Çapraz bağlanma, filmlerin mekanik mukavemetini, termal kabiliyetini ve hidrofobikliğini önemli ölçüde arttırmış, böylece su buharı geçirgenliği ve suda çözünürlük (%) değerlerini azaltmıştır. Sonuçlar biyolojik olarak parçalanabilen filmlerin ambalaj malzemelerinin geliştirilmesi için umut verici bir temel oluşturduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, yüksek performanslı, çevre dostu ve bozunabilir CH/SA esaslı filmler ve ürünler oluşturmaya yönelik etkili bir yaklaşım sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The depletion of global petrochemical resources, coupled with the environmental challenges arising from the extensive use of traditional plastics, has led to greater interest in the research of environmentally friendly biodegradable materials that can be used in various applications. The weak water barrier properties of collagen hydrolysate (CH) obtained from leather industry trimming waste seriously limit its practical application areas. In this study, CH/sodium alginate (CH/SA) based films were produced using the solution casting method because they are non-toxic and biocompatible. The CH/SA composition with the best water barrier property was selected and cross-linked with transglutaminase (TG), genipin (GP), and tannic acid (TA). Cross-linking significantly increases the mechanical strength, thermal ability, and hydrophobicity of the films, thereby reducing their WVP and WS. The results indicate that biodegradable films serve as a promising foundation for the development of packaging materials. Consequently, this study offers an effective approach to creating high-performance, environmentally friendly, and degradable CH/SA-based films and products.