Yeşil sentez yöntemi ile elde edilen nanopartiküllerin antikanser aktivitesinin incelenmesi
Synthesis and anticancer effects of new generation nanoparticle from plants with ECO-friendly methods
  1. Tez No: 781337
  2. Yazar: NURHAN (NOURHAN) GADOĞLU (SAMIR)
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLŞAD ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yeşil sentez ile nanoparçaçıkların üretiminin uygulanması kolay, maliyeti düşük ve verimi oldukça yüksektir ve son yıllarda çevreye zararı olmaması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmada, biyojenik rutenyum nanopartikülleri (RuNP'leri), indirgeyici madde olarak Homalothecium sericeum (HOM) karayosunu etanol ekstraktları kullanılarak sentezlenmiştir. Literatürde Rutenyum tabanlı yeşil sentez yöntemi ile sentezlenmiş başka bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Yeşil sentez yöntemi ile elde edilen RuNP'lerin karakterizasyonları, UV-Vis spektrofotometresi (UV-Vis), Zetasizer, FTIR ve EDX-SEM ile yapılmıştır ve hücre canlılığı üzerine etkinliği HCT-116-insan kolorektal kanseri hücrelerinde denenmiştir. HOM-RuNP'lerin salım analizleri ise UV- spektroskopik ölçümle gerçekleştirilmiştir. Hoescht/PI ikili boyama ile hücrelerin apoptozise gidip gitmediği floresan mikroskop yardımıyla teyit edilmiştir. Yaklaşık 70-80 nm boyutlarında olduğu belirlenen ve 5,71μg/mL dozunda HOM-RuNP uygulanan hücrelerin canlılığının %50'nin altına düştüğü ve apoptoza girdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları dikkate alındığında, yeşil sentez yöntemi ile oluşturulan rutenyum tabanlı nanopartiküllerin farmasötik endüstrisinde potansiyel bir antikanser ajanı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Green synthesis is a simple, low-cost, and high-efficiency method of producing nanoparticles. In this study, we used ethanol extracts of Homalothecium sericeum (HOM) moss as a reducing agent to synthesize biogenic ruthenium nanoparticles (RuNPs). The ruthenium-based green synthesis methodology has still not been used in any other work in the literature. UV-Vis spectrophotometer (UV-Vis), Zetasizer, FTIR, and EDX-SEM were used to characterize RuNPs synthesized using the green synthesis method, and their effectiveness on cell viability was tested on HCT116 human colorectal cancer cells. UV spectroscopic measurements were used to examine the release of HOM-RuNPs. The presence of apoptosis in the cells was confirmed using Hoechst/PI double staining and a fluorescence microscope. The viability of the cells, which were estimated to be 70-80 nm in size and given HOM-RuNP at a dosage of 5.71g/mL, was found to be less than 50%, indicating that they had initiated apoptosis. Based on the findings of this research, ruthenium-based nanoparticles synthesized using a green synthesis technique might be exploited as a possible anticancer drug in the pharmaceutical industry.