Ufuk üniversitesi DR. rıdvan ege hastanesi'nde yatarak tedavigören akut pankreatit vakalarının retrospektif incelenmesi
Retrospektive study of acute pankreatitis in patients who received inpatient treatment at ufuk university DR. ridvan ege hospital. Ufuk University DR. Ridvan Ege Hospital, department of internal Medicine
  1. Tez No: 845458
  2. Yazar: SEVDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BİNGÖL DEĞERTEKİN, PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit pankreasın iltihabi bir hastalığı olup birçok ülkede gastrointestinal rahatsızlık nedeniyle hastaneye başvurunun önde gelen nedenlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi'ne 2015 – 2022 yılları arasında Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalına akut pankreatit tanısı ile yatan ve tedavi edilen hastaların demografik, etiyolojik ve klinik özelliklerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma retrospektif bir çalışmadır. Bu çalışmaya 1 Ocak 2015'den 31 Aralık 2022'ye kadar Ufuk Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Genel Cerrrahi Anabilim Dalında akut pankreatit tanısı ile yatarak tedavi gören 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya 1 Ocak 2015-31Aralık 2022 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege hastanesine başvuran akut pankreatit tanılı 18 yaş üstü 88 hasta dahil edilmiştir. Hastaların epidemiyolojik özellikleri etyolojileri, klinik ve görüntüleme bulguları (BT/USG) incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza alınan 88 hastanın yaş ortalaması 55.58±19.70'dir (min=19- max=94). Hastaların %46,6'sı erkek, %53,4'ü kadındır. Hastaların %10,2'si 15-29 yaş grubunda, %22,7'si 30-44 yaş grubunda, %20,5'i 45-59 yaş grubunda, %26,1'i 60-74 yaş arasında, %20,5'i 75 yaş ve üstündedir. Hastalarda en sık etyolojik neden %60,2'i ile biliyer nedenler (kolelitiazis), en sık ikinci neden hiperlipidemidir (%8). Etiyolojinin %3,4'ünü alkol, %6,8'ini ilaç, %2,3'ü kitle, %4,5'ini geçirilmiş operasyon, %2,3'ü ERCP oluşturmaktadır. Cinsiyete göre etyolojiler arasında fark yokken, 75 yaş ve üstü grupta biliyer etyolojinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Hasta grubunda ölüm oranı %2,3'tür. Hastaların geliş anı AST ve ALT değerlerinin cerrahi hastalarında daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Cerrahi hastalarında biliyer nedenlerin daha fazla olduğu görülmüştür. Bütün hastaların BT/MR görüntüleri incelendiğinde en sık rastlanan bulgu biliyer bulgular, pankreas başında ödem, mezenter kirliliği, normal kese ve normal pankreastır. Dahiliye hastalarının BT/MR görüntüleri incelendiğinde en sık rastlanan bulgu biliyer bulgular, pankreasbaşında ödem, mezenter kirliliği, normal kese, normal pankreas, biliyer bulgular, sıvı koleksiyonu ve normal pankreastır. Cerrahi hastalarının BT/MR görüntüleri incelendiğinde en sık rastlanan bulgular biler bulgular,pankreas başında ödem, mezenter kirliliği, normal kese, sıvı koleksiyonu, normal safra yolları ve normal pankreastır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre hastalarda biliyer nedenlerin (safra taşı ve safra çamuru) ön planda olduğu bulunmuştur. Akut pankreatit için en sık neden koletiazis iken ikinci en sık neden hiperlipidemidir. Cinsiyete göre etiyolojik ajan fark yokken, 75 yaş ve üstü grupta kolelitiazis oranlarının daha fazladır. Dahiliye hastalarında kolelitiazis %47,5 cerrahi hastalarda %70,8 oranda bulunmuştur. Etyolojide ilaç ve alkol Dahiliye hastalarında anlamlı şekilde yüksektir. Hastaların geliş anı AST ve ALT değerlerinin cerrahi hastalarında daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu durum kolestazın karaciğer fonksiyonlarını kötü yönde etkilediğini düşündürmektedir. Hiperlipidemi bütün dünyada ve ülkemizde giderek daha sık görülen bir etyolojik ajandır. Bunun nedeni biliyer etkenlerin özellikle koledok taşları ve safra çamurunun erken aşamada ERCP ile giderilmesi ve uygun medikal tedavi olabilir. Safra taşı olan hastalarda ve hiperlipidemi tespit edilen hastalarda erken tedavinin yapılması akut pankreatit gibi olumsuz sonuçları önleyecektir. Bizim çalışmamızda; etyolojik olarak biliyer pankreatitler birinci sırada olsa bile hiperlipidemi vakalarının da belirgin olarak yüksek oranda olduğu dikkat çekmektedir. Bu bulgu hasta değerlendirilmesinde ve tedavisinde dikkate alınmalıdır. Mezenter kirliliği saptanan hastalar ameliyat için birer aday sayılabilir. Dahiliye hastalarında ilaç ilişkili, cerrahi hastalarda ise geçirilmiş ameliyat ilişkili vakalar var. Özellikle sleeve gastrektomi sonrası görülen AP vakalarının obezite cerrahisinin yaygınlaşmasına bağlı ilerleyen zamanlarda etyolojik faktörler arasında önemli yeri olacağı dikkate alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute pancreatitis is an inflammatory disease of the pancreas and is one of the leading reasons for hospital admission due to gastrointestinal discomfort in many countries. The aim of this study is to investigate the demographic, etiological and clinical characteristics of patients diagnosed with acute pancreatitis and treated at Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital, Department of Gastroenterology and Department of General Surgery between 2015 and 2022. Materials and Method: This research is a retrospective study. Patients over the age of 18 who received inpatient treatment with a diagnosis of acute pancreatitis at Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital, Department of Gastroenterology and Department of General Surgery, from January 1, 2015 to December 31, 2022, were included in this study. 88 patients over the age of 18 diagnosed with acute pancreatitis who applied to Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital between 1 January 2015 and 31 December 2022 were included in the study. Epidemiological characteristics, etiologies, clinical and imaging findings (CT/USG) of the patients were examined. Results: The average age of the 88 patients included in our study is 55.58±19.70 (min=19-max=94). 46.6% of the patients are male and 53.4% are female. 10.2% of the patients are in the 15-29 age group, 22.7% are in the 30-44 age group, 20.5% are in the 45-59 age group, 26.1% are in the 60-74 age group, and 20.5% are 75 years and above. The most common etiological cause for the patients is biliary causes (cholelithiasis) with 60.2%, and the second most common cause is hyperlipidemia (8%). 3.4% of the etiology is alcohol, 68% is drug, 2.3% is mass, 4.5% is previous surgery, 2.3% is ERCP. While there was no difference between etiologies according to gender, biliary etiology was found to be more common in the age group of 75 years and above. The mortality rate in the patient group is 2.3%. It was determined that the AST and the ALT values of the patients at the time of arrival were higher in surgical patients. It has been observed that biliary causes are more common in surgical patients. When CT/MRI images of all patients are examined, the most common findings are biliary findings ,edema at the head of the pancreas, mesentery pollution, normal sac and normal pancreas. When CT/MRI images of the internal medicine patients are examined, the most common findings are biliary findings ,edema at the head of the pancreas, mesentery pollution, normal sac, normal pancreas, fluid collection and normal pancreas. When CT/MRI images of surgical patients are examined, the most common findings are biliary findings, edema at the head of the pancreas, mesentery pollution, normal sac, fluid collection, normal bile ducts and normal pancreas. Conclusion: According to the results of our study, biliary causes (gallstones and bile sludge) were found to be at the forefront in the patients. The most common cause of acute pancreatitis is cholelithiasis, while the second most common cause is hyperlipidemia. While there is no difference in etiological agent according to gender, cholelithiasis rates are higher in the age group of 75 years and above. Cholelithiasis is 47.5% in internal medicine patients and 70.8% in surgical patients. In terms of etiology, drugs and alcohol are significantly higher in internal medicine patients. It was found that the AST and ALT values of the patients at the time of arrival were higher in surgical patients. This proposes that cholestasis negatively affects liver functions. Hyperlipidemia is an etiological agent that is getting more common day by day all over the world and in our country. The reason for this might be the removal of biliary factors, especially common bile duct stones and bile sludge, by ERCP at an early stage and appropriate medical treatment. Early treatment in patients with gallstones and in patients with hyperlipidemia will prevent negative consequences such as acute pancreatitis. In our study: Even though biliary pancreatitis is the first in terms of etiology, it is remarkable that the rate of hyperlipidemia cases is also significantly high. This indication should be taken into consideration in patient evaluation and treatment. The patients with mesentery contamination may be considered as candidates for surgery. There are drugrelated cases in internal medicine patients, and surgery-related cases in surgical patients. It should be noted that AP cases, especially those seen after sleeve gastrectomy, will have an important place among the etiological factors in the future because of the widespread use of obesity surgery