Optimization of the performance of date seed as a natural coagulant for industrial wastewater treatment
Endüstriyel atıksu arıtımı için doğal bir pıhtılaştırıcı olarak hurma tohumunun performansının optimizasyonu
- Tez No: 781374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ, DOÇ. DR. SALEM S.S ABU AMRO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya geneli tuzlu ve tatlı ortamlarında endüstriyel atıkların çevreye büyük miktarlarda atık vermesinden kaynaklanan, çevreye ve içerdiği canlı ve cansız bileşenlere zarar veren su kirliliği sorunlarıyla karşı karşıyadır. Buna göre, kirleticilerden arınmış bir çevre elde etmek için kirli suyu arıtmak için kullanılan çok ve çeşitli yöntemler vardır ve bu etkili yöntemlerden biri, kimyasal bileşimi nedeniyle kirlilikleri gidermede oldukça etkili olduğu düşünülen hurma (Phoenix dactylifera) çekirdeği tozu kullanılarak kirlenmiş suyu arıtma teknolojisidir. Bu çalışmada, hurma çekirdeği tozunun arıtma işleminde doğal bir pıhtılaştırıcı olarak kullanılması için, hurma çekirdekleri yıkanıp kurutuldu, ardından öğütüldü ve tekrar kurutularak arıtılacak suya eklendi ve en yüksek miktarda arıtma sağlayan optimum doz ve pH koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The globe in general suffers from water pollution in its salty and fresh environments resulting from industrial waste, which exports large quantities of waste to the environment, causing damage to the environment and the living and non-living components it contains. Accordingly, there are many and varied methods used to treat polluted water in order to obtain an environment free of pollutants, and one of these effective methods is the technology of treating water contaminated by date (Phoenix dactylifera) seed powder, which is considered to be highly effective in removing pollutants and treating water due to its chemical composition. In this study, in order to use the date stone powder as a natural coagulant in the purification process, the date stone were washed and dried, then ground and added to the water to be treated by drying again, and optimum dose and optimum pH conditions were determined to provide the highest amount of purification.