Education as an instrument for cultural hegemony in Turkey
Türkiye'de bir kültürel hegemonya aracı olarak eğitim
- Tez No: 781411
- Danışmanlar: PROF. DR. JONATHAN JOSEPH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Based on Antonio Gramsci's concept of 'cultural hegemony', the dominant class in Turkey since the country became an independent state, the Kemalists, have established a cultural hegemony so that their thoughts, values, beliefs and perceptions can be accepted by the mass population as universal, common and natural, and by this means they have sought to gain the consent of other groups for their dominance in the society. This dissertation examines the instrumental use of education for achieving cultural hegemony in Turkey and aims to find possible answers to the question 'How has education been used as an instrument of cultural hegemony in Turkey?'. To address this question, this dissertation focuses on two aspects of education: the school curriculum and the activities performed by students during their education. According to the findings of the dissertation, Kemalists have designed both curriculum and activities in accordance with their viewpoints, values, perceptions and beliefs so that those viewpoints, values, perceptions and beliefs can be accepted by the society as common, universal and natural. Kemalist hegemony over education has been challenged by the AKP after that party came to power in 2002. However, although the AKP has successfully challenged the Kemalist hegemony over education in some respects, the education system is still dominated by elements of Kemalist discourse.
Özet (Çeviri)
Antonio Gramsci'nin 'kültürel hegemonya' kavramından hareketle, Türkiye'nin bağımsızğını kazandığı günden bu yana egemen bir sınıf olan Kemalistler, kendi düşünce, değer, inanç ve algılarının geniş halk kitleleri tarafından evrensel, müşterek ve doğal kabul edilebilmesi için kültürel bir hegemonya kurma girişiminde bulunmuş ve bu yolla toplumdaki egemenlikleri için diğer grupların rızasını kazanmaya çalışmışlardır. Bu tez, Türkiye'de kültürel hegemonya sağlanma girişimleri için eğitimin araçsal bir şekilde kullanımını incelemekte ve“Türkiye'de eğitim, kültürel bir hegemonyanın bir aracı olarak nasıl kullanılmıştır?”sorusuna olası yanıtlar bulmayı amaçlamaktadır. Bu tez, söz konusu araştırma sorusunu ele almak için eğitimin iki yönüne odaklanmıştır: Okul müfredatları ve öğrencilerin eğitimleri sırasında gerçekleştirdikleri etkinlikler/aktiviteler. Tezin bulgularına göre, kendi dünya tasavvurlarının, değerlerinin, algılayış biçimlerinin ve inançlarının toplum tarafından ortak, evrensel ve doğal olarak kabul edilebilmesini hedefleyen Kemalistler, hem eğitim müfredatını hem de okul etkinliklerini kendi dünya tasavvurları, değerleri, algılayış biçimleri ve inançları doğrultusunda tasarlamışlardır. Diğer taraftan eğitim alanındaki söz konusu Kemalist hegemonya girişimi, 2002 yılında iktidara gelen AKP tarafından tersine çevrilmeye başlanmıştır. Ancak, AKP'nin eğitim alanındaki Kemalist hegemonyayı bazı yönlerden etkili bir biçimde tersine çevirdiği tespit edilmiş olsa da, eğitim sisteminde Kemalist söylemin çeşitli unsurlarının hala etkisini koruduğu söylenebilir.