Doğu Akdeniz'de enerji keşiflerinin Kıbrıs sorununa etkileri
The effects of energy discoveries in the Eastern Mediterranean on the Cyprus problem
  1. Tez No: 781410
  2. Yazar: NACİYE YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kıbrıs, geçmişten günümüze gelen sorunlu bir alanı ifade etmektedir. 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti altında Rum ve Türklerin barış içerisinde yaşayamamaları ve Türklere yönelik artan şiddet olayları adanın Güney ve Kuzey olarak ikiye bölünmesi ile sonuçlanmıştır. Yaşanan sorunlara yönelik diplomatik arayışlar, Türk ve Rum topluluklarının bir arada yaşama veya ortak yönetim konusunda anlaşamamalarıyla sonuçsuz kalmıştır. Küresel aktörlerin Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlara müdahil olmasıyla Kıbrıs sorununun çözümü duraksamış, Kıbrıs'ın hidrokarbon kaynakları, ülkenin devam eden sorununa enerji kaynak paylaşımı sorununun da eklenmesine neden olmuştur. Bu çalışmada Doğu Akdeniz'deki enerji keşiflerinin Kıbrıs sorununa olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Amaca ulaşmak için konu ile ilgili yerli ve yabancı edebiyat taranmış, konuya yönelik güncel tablo ve haritalardan faydalanılmış ve geçmişten günümüze süreci açıklamak için olabildiğince en güncel kaynaklardan faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda; Doğu Akdeniz'deki enerji keşiflerinin Kıbrıs sorununa olası etkilerine yönelikyaşanan gelişmeler doğrultusunda çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus refers to a problematic area that has come from the past to the present. The inability of Greek and Turkish Cypriots to live in peace under the Republic of Cyprus, which was established in 1960, and the increasing violence against Turks resulted in the division of the island into Southern and Northern. Diplomatic searches for the problems experienced have been fruitless with the inability of the Turkish and Greek communities to agree on coexistence or joint management. Dec. With the intervention of global actors in the problems between Turkey and Greece, the solution of the Cyprus problem Decayed, Cyprus' hydrocarbon resources caused the addition of the problem of energy resource sharing to the ongoing problem of the country. In this study, it is aimed to examine the possible effects of energy discoveries in the Eastern Mediterranean on the Cyprus problem. In order to achieve this goal, domestic and foreign literature related to the subject has been scanned, current tables and maps have been used for the subject and the most up-to-date sources have been used as much as possible to explain the process from the past to the present. As a result of the study; Conclusions were made in line with the developments regarding the possible effects of energy discoveries in the Eastern Mediterranean on the Cyprus problem.