The collapses of structural adjustment and their influence on human development in the Islamic countries
İslam ülkelerinde yapısal uyumun çöküşü ve insani gelişme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 781412
  2. Yazar: ADNAN ABDALLA MOHAMMAD OWEIDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULNASER MOUSA ABOU BASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Religion, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ürdün Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İslam Ülkelerinde yapısalı çözüm politikaları ve insani gelişme üzerine etikleri Bu çalışmanın amacı, yapısal uyum programlarını köken, dayanak ve gerçek amaçları açısından tanımlamak, insani gelişme göstergeleri üzerindeki etkisinin açıklanmasıdır. Bu çerçevede tez, sağlık, eğitim, yaşam seviyesi başta olmak üzere gelişmekte olan ve az gelişmiş İslam ülkelerindeki iki gruptan oluşan çalışmanın örneklerinde yapısal uyum politikalarının insani gelişme göstergeleri üzerindeki etkisini ortaya çıkarıp, Yapısal uyum politikalarının insani gelişme göstergeleri üzerindeki etkisini yansıtan veri ve tabloları açıklamaktadır. Bu açıklamalar özellikle kişi başına düşen gayri safi yıllık hasıla (GSYİH), kişi başına düşen yılık artış hızı, eğitim ve sağlık için kamu harcama oranı, İnsani gelişme göstergelerinden oluşmaktadır. Araştırmacı, yapısal çözüm politikalarının insani gelişme göstergelere üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ve sefaletin ve insani sefaletin artmasına katkıda bulunduğu sonucuna varmıştır. Son olarak araştırmacı, söz konusu politikaların uygulanmasına ilişkin İslam iktisadının perspektifini sunarak bütçe açığını kapatmak için alternatif bir İslami yapısal reform yaklaşımı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Structural adjustment policies and their effects on human development in Islamic Countries The aim of this study is to define structural adjustment programs in terms of their origin, basis and honest purpose, and to explain their effects on human development indicators. In this context, the thesis reveals the impact of structural adjustment policies on human development indicators in the examples of the study consisting of two groups in developing and underdeveloped Islamic countries, especially in health, education and life level. It explains the data and tables reflecting the effect of structural adjustment policies on human development indicators. These explanations mainly consist of the gross annual product (GDP) per capita, annual growth rate per capita, public expenditure rate for education and health, and human development indicators. The researcher concluded that structural adjustment policies have a negative impact on human development indicators and contribute to the increase of misery and human misery. Finally, the researcher proposes an alternative Islamic structural reform approach to close the budget deficit by presenting the perspective of Islamic economics on the implementation of these policies.