Memlûk Türk Devleti'nde elçilik kurumu
Embassy institution in the Mamluk Turkish State
  1. Tez No: 781434
  2. Yazar: ÜLKÜ KARGACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Memlûk Türk Devleti, Türk, İslam ve dünya tarihi açısından son derece önemli bir devlettir. Çalışmamızda, bu devletin elçilik kurumuna dair bir çalışma yapmayı uygun gördük. 1250 ile 1517 yılları arasında Mısır, Suriye ve Hicaz bölgelerinde hüküm süren bu devletin elçilik kurumunu, gelen-giden elçiler minvalinde inceledik. Yanı sıra elçilik kurumunun, gelen giden elçilerin yanı sıra önemli unsurları olan mektuplar, ilim insanları ve hediyeler de çalışmamızda incelenip yer alan hususlardan oldu. Memlûk Türk Devleti'nde elçilik kurumunun konumu, işlevi, özellikleri, devlete katkıları gibi hususlarda aydınlatıcı olan bu çalışma önemli bir boşluğu doldurmuştur diye düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The Mamluk Turkish State is an extremely important state in terms of Turkish, Islamic and world history. In our study, we found it appropriate to conduct a study on the embassy institution of this state. We examined the embassy institution of this state, which ruled in Egypt, Syria and Hejaz regions between 1250 and 1517, in the form of incoming and outgoing ambassadors. In addition, letters, scholars and gifts, which are important elements of the embassy institution, as well as incoming and outgoing ambassadors, were among the issues that were examined and included in our study. We think that this study, which is enlightening on issues such as the position, function, characteristics and contributions of the embassy in the Mamluk Turkish State, has filled an important gap.