Karadeniz ekosistemindeki Mnemiopsis leidyi(Ctenophore) ve Rhizostome pulmo(Scyphozoa)'nın eko-fizyolojik özellikleri
Echo - physiological characteristics of Mnemiopsis leidyi (Ctenophore) and Rhizostoma pulmo (Scyphozoa) in Black Sea Ecosystem
  1. Tez No: 78144
  2. Yazar: RAHŞAN EVREN MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, laboratuar koşullarında Artemia salma ve Raphana tomasiana ile beslenen Mnemiopsis leidyi ve Rhizostoma pulmo'ların sindirim fizyolojileri araştırılmıştır. Her iki tür için de çok faktörlü deney dizaynı kullanılarak sindirim zamanına etki eden faktörlerin belirlenmesine çalışılmıştır. Sindirim zamanı (GET) ile başlangıç prey sayısı arasında yüksek bir korelasyon bulunmuştur. A.salina ile beslenen Mnemiopsis leidyi'lerde sindirim zamanı eksponansiyel bir modelle tanımlanmıştır, GET= 3.42- 0.00636 W + 0.0121 pN - 0.155 V - 0.00983 T Süzme oranı da modellenmiştir; C.R= 0.366 + 0.377 V - 0.197 H Rhizostoma pulmo'larda, başlangıç prey sayısı ile süzme oranı arasında yüksek bir korelasyon bulunmuştur. Rapana tomasiana ile beslenen Rhizostoma pulmo'larda. sindirim zamanı üzerine şemsiye çapının önemli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. A.salina ile beslenen M.leidyi'lerde 24 saat süren gıda tüketimi deneyleri ile beslenme periyotları çalışılmıştır. Laboratuar şartlarında beslenen bu canlıların fırsatçı bir yapıya sahip oldukları, preyin her en hazır bulunduğu ortamlarda sabah saatleri haricinde gün boyu sürekli bir beslenme gösterdikleri belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mnemiopsis leidyi, Rhizostoma pulmo, Süzme oranı, Sindirim zamanı, Besin tüketimi VI
Özet (Çeviri)
In this study, the emptying physiology of Mnemiopsis leidyi and Rhizostoma pulmo fed on Artemia salina, Raphana thomasiana larvae respectively in the laboratory conditions were investigated. The factors affecting gastric emptying in both jelly fish were studied using multifact oriel experimental designs. It was found that there is a high correlation between number of prey ingested and gastric emptying time (GET). Gastric emptying in Mnemiopsis leidyi fed on Artemia salina was best describes by using exponential model. GET= 3.42- 0.00636 W + 0.0121 pN - 0.155 V - 0.00983 T The clearance-rate was also modelled as, C.R.= 0.366 + 0.377 V - 0. 197 H The study has shown that there is a good correlation between initial number of prey items and clearance-rate in Rhizostoma pulmo. Gastric emptying time of Rpidmo fed on Rapana thomasiana was significant affected by umbrella diameter of R.pulmo. The feeding periodicity of M. leidyi fed on A.salina over the 24 h. period was also studied. It was found that these animals at laboratory condition feed opportunistically such that when prey are readily available feeding occurs all day through except early hours of the day. Key Words : Mnemiopsis leidyi, Rhizostoma pulmo, Clearance-rate, Gastric emptying, Food consumption VII