Şârihi bilinmeyen bir Şerh-i Kasîde-i Muhrika (Metin ve dil içi çeviri)
Transcription and internal translation of unknown poet Şerh-i Kaside-i Mührika
- Tez No: 781467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AYDIN YAĞCIOĞLU, PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kur'ân'ı ve diğer dinî eserleri, tam ve doğru anlama gayesiyle yazılan metinler, şerh geleneğinin ilk örnekleri olarak kabul edilmiştir. Şerh alanında tarih boyunca bir taraftan dinî ve ilmî şerhler, diğer taraftan edebî şerhler yazılmıştır. Klasik Türk edebiyatı şerh geleneğinde divan, tasavvufi-öğretici mesneviler, lugat, gazel ve kaside şerhlerinin ağırlıkta olduğu görülmüştür. Ishak Cemâleddin el Karamânî bu gelenekte önemli şahsiyetlerden biri olarak kabul edilmiştir. Birçok müellif, onun hayat felsefesinden, dil-üslûp özelliklerinden ve temalarından etkilenmiş, gazelleri taklit ve şerh edilmiştir. Yapılan bu çalışmada, Cemâleddin el Karamânî'nin Şerh-i Kasîde-i Muhrika adlı eserinin transkripsiyonlu metni ve dil içi çevirisi verilmiştir. Şerh-i Kasîde-i Muhrika edebî bir metin olmaktan ziyade halka nasihat vermek amacı taşıdığı görülür. Eserde sürekli olarak işlenilen iyi ve kötü çatışması ve ne kadar günahkâr olursa olsun kötü karakterin tövbe ederek cennete girmesi, halka ne kadar günâhkar olursanız olun tövbe edin mesajı vermektedir.
Özet (Çeviri)
To understand the Qur'an and other religious works fully and correctly. The texts written were accepted as the first examples of the commentary tradition. Truck. In the field of commentary, on the one hand, religious and scientific commentaries throughout history, On the other hand, literary commentaries were written. Classical Turkish literature commentary in the tradition of divan, sufi-instructional masnavis, lexicon, ghazal and ka It was observed that the side annotations were dominant. Ishak Jamaliddin al-Karamânî He is considered one of the important figures in the tradition. A manyauthors, from his philosophy of life, language-style features and influenced by the themes ghazals have been imitated and annotated. As a result of our research the commentary of Cemâlı Karaman's work named Kasîde-i muhrika has been examined and the transcripted and simplified version of the commentary has been given. is not. In addition, information about the concept of commentary, its literature and tradition and Cemâleddîn el karaman will be given. is not. The Commentary on Şerh-i Kasîde-i Muhrika was written with the aim of giving advice to the public rather than a literary purpose. The constant conflict between good and evil in the work and the entry of the bad character into heaven by repentance, no matter how sinful, give the message of repent no matter how sinful you are.