Bazı sosyo-ekonomik değişkenlerin lise öğrencilerinin benlik tasarımlarına etkisi
  1. Tez No: 4562
  2. Yazar: ŞÜKRAN YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: DR. GONCA KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
BÖLÜM VI 83 ÖZET Bu araştırmada, lise öğrencilerinin benlik tasarımı düzeylerini etkileyeceği öngörülen bazı sosyo-ekonomik değişkenlerle ilgili olarak 13 denence irdelenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin "benlik tasarımı düzeyleri, Baymur(l968) tarafından geliştirilmiş olan Benlik Q?a sarımı Envanteri ile ölçülmüş, bağımsız değişkenlerle ilgili bilgiler ise, kişisel bilgi formu ile sağlanmıştır. Benlik Tasarımı Envanteri 'nde, bireyin benlik tasarımı düzeyini belirlemeye yönelik 66 madde vardır. Kişisel Bilgi Formu'nda, öğrencilerin ailesindeki birey sayısı, ailenin gelir düzeyi, anne-babanın öğrenim düze_ yi ve öğrencinin cinsiyeti ile ilgili bilgiler edinmeye yarayan 9 soru bulunmaktadır. Araştırma denekleri, 1986-1987 öğretim yılında, Ankara TED Koleji Lise Bölümü ile Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi son sınıflarında okuyan öğrenciler ara_ sinden random yolu ile seçilen 300 öğrencidir;* Denekler, araştırmada denenen her bağımsız değişkenin alt gruplarına uygun olarak sınıflandırılmış^ tır. Sonra bu alt gruplardaki öğrencilerin benlik tasarımı puanları ortalamaları, birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ortalamalar arasındaki farkın önem araştırmasında t testinden yararlanılmış ve.05 önemlilik düzeyi göz önüne alınmıştır.84 Araştırmada elde edilen bulgular, üç başlık altında toplanabilir: A, Ailenin Gelir Düzeyine Göre Kız ve Erkek Öğrencilerin Benlik Tasarımı Düzeyleri 1. Aynı gelir düzeyinde olan kız ve erkek öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. 2. Gelir düzeyi yükseldikçe, erkek öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri de yükselmektedir. 3. Gelir düzeyi yüksek olan kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri, gelir düzeyi alt ve orta olan kız öğrencilere göre daha yüksek olup gelir düzeyi alt ve orta olan kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. B. Ailenin Yapısına Göre Kız ye Erkek Öğrencilerin Benlik 0? as arımı Düzeyleri 4. Aynı yapıdaki aileden gelen kız ve erkek öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. 5. Çekirdek aileden gelen erkek öğrencilerin benlik tasarıma düzeyleri,.»kalabalık aileden gelen erkek Öğrencilere göre daha yüksektir. 6. Çekirdek aileden gelen kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri, kalabalık aileden gelen kız öğrencilere göre daha yüksektir.85 C. Anne-Babanın Öğrenim Düzeyine Göre Kız ve Erkek Öğrencilerin Benlik Tasarımı Düzeyleri 7. a) Anneleri aynı öğrenim düzeyinde olan kız ve erkek öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. b) Babaları yüksek öğrenimli kız ve erkek öğren_ çilerin; babaları orta öğrenimli kız ve erkek Öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında Önemli bir fark yoktur, babaları alt öğrenimli kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri, babaları alt öğrenimli erkek öğrencilere göre daha yüksektir. 8. Anneleri orta öğrenimli erkek Öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri, anneleri alt öğrenimli olanlara göre daha yüksektir. Anneleri orta ve yüksek öğrenimli olan erkek öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. 9. anneleri yüksek öğrenimli olan erkek öğren_ çilerin benlik tasarımı düzeyleri, anneleri alt öğrenimli olanlara göre daha yüksektir. 10. Babaları yüksek ve orta öğrenimli olan erkek Öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri, babaları alt öğrenimli olanlara göre daha yüksektir. Babaları yüksek öğrenimli olan erkek öğrencilerle, babaları orta öğrenimli olanların benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. 11. Anneleri alt öğrenimli kız öğrencilerle, anneleri orta öğrenimli kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur.86 12. Anneleri yüksek öğrenimli kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri, anneleri alt Öğrenimli olanlara göre daha yüksektir. 13. Babaları orta öğrenimli kız öğrencilerle, babaları alt ve yüksek öğrenimli kız öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri arasında önemli bir fark yoktur. Babalar yüksek öğrenimli kız öğrencilerin benlik ta_ sarımı düzeyleri, babaları alt öğrenimli olanlara göre daha yüksektir. Araştırma bulgularına göre, kız ve erkek lise öğrencilerinin benlik tasarımı düzeyleri, ailenin gelir düzeyinden, ailenin yapısından ve anne-babanın öğrenim düzeyinden, değişik ölçülerde etkilenmektedir. Bu araştırma sonuçlarının, rehberlik uzmanları, eğitimciler ve anne-babalara yardımcı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY In this research, 13 hypotheses which are previewed as some of the socio-economic variables effecting the self concept of the lycee(high school) students, have been discussed. In the research, the level of the self -concept of the student has been measured by the self -concept inventory developed by Baymur(1968), and the information in connection with independent variables, on the other hand, is obtained from personal questionnaires. In the self -concept inventory, 66 items take place so as to specify the level of the self -concept of the individual. The questionnaire includes 9 items pertaining to the number of the individuals, the level of education, the level of income, family members of the student, and the sex of the students. The subjects of this research are 300 students randomly selected among the students, of 1986-87 term, of the high school of Ankara College and the last year students of Ankara Yıldırım Beyazıt Lycee. The subjects are accordingly :clas side d with the submeraber groups of each independent variables in the research. Later, the self-concept average points of the students in these sub-groups are ©ompared with each other. The t -test is made use of so as to discuss the meaningful differences between the points of self- concept in relation with the variables in the sub-groups.88.05 meaning level is taken into consideration in the research of importance in relation with differences among averages. The discoveries produced in this research are as follows: A. '-^he level of self-concept of female and male students with respect to income level of their families. 1. '-^heie is not much of important difference among the self -concept level of female and male students coming from the same income level. 2. The self -concept level of the male students with high income is higher than the other male students coming from low income level. 3. The self -concept level of the female students is higher than the ones with lower income level. There is not much of important ^difference among; the self-:. :... concept '.level of the female students with lower and middle income level. B. The self -concept level og /female and male students vdLth respecfc to the family structure. '-.. - 4. There is not much difference of self -concept level among the female and male students coining; from the same family structure. 5. The self -concept level of the male students..of nucle®E families is higher than the ones coming from crowded families. 6. 1'he self -concept level is higher in the89 female students of nmclear families than the ones of crowded families. C. The self -concept -level of female and male students with respect to the educational level of the parents. 7. a) There is not much of difference in the self -concept level of the female and male students who have parents of the same educational level. h) Female and male students, whose parents have had higher and secondary school education, do not exhibit much of difference in their self -concept levels. Female students whose fathers have the low educational level exhibit more advancement in terms of self -concept level than the male onesv 8. The self -concept level of the males whose mothers have secondary school education is higher than that of lower-educated ones. There is not much important difference in the self -concept level of the male students who have mothers with secondary school and higher educa_ tion. 9. The self -concept level is higher in male students whose mothers have graduated from the schools of higher education than the ones with lower degree of education. 10. The sef -concept level is higher in the male students whose fathers have graduated from secondary and higher schools than the ones with lower degree of education. There is not much difference in self -concept90 level in the students whose fathers come from secon_ dary and higher school background. 11. There is not much important difference in the self -concept level among the female students whose mothers come from lower school“background and the ones who come from secondary schooling. The self -concept level is higher in those female students whose mothers have had higher education than the ones with secondary school background. 12. The self -concept level is higher in the female students whose mothers come from a higher school educational level with respect to ones with lower edu_ cational level. 13. There is not much important difference among the female students whose fathers have had secondary school education as opposed to ones with lower and higher educational levels. The self -concept level is higher in female students whose fathers have had higher educational background than the ones of lower educational level. Gosequently, in this research, it has been dis__ covered that the level of the self -concept of female and male students gets gravely effected in different degrees by the income level,.the”^structure, and the educational background of their parents. It is hoped that the result of this research can be of great help to expects of guidance, pedagogues, and the parents.