Bazı orman ve tarım atıklarının briketlenmeleri ve bu atıklardan elde edilen briketlerin özellikleri
Briquetting of some forestry and agricultural wastes and properties of the briquettes obtained from the wastes
- Tez No: 78147
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, atık kağıt, saman, fındık kabuğu ve/veya onun kömürü, çay atığı ve öğütülmüş odun ve onların kömürleri ya da bunlardan elde edilen karışımların bir araya getirilmeğe nispeten daha büyük bir yoğunluğa sıkıştırılabilecekleri ve bu yoğunlukta bağlayıcı malzeme ya da bağlayıcı kullanmaksızın stabilize edilebilecekleri irdelenmiştir. Bir malzemenin hacminin küçültülmesi önceki haline göre daha ekonomik taşıma ve depolanabilme imkanı sağlamaktadır. Briketleme basıncının briketlerin yoğunluk, nem muhtevası, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı üzerine etkisi 300, 400, 500, 600, 700 ve 800 MPa'da olmak üzere altı farklı basınçta tayin edilmiştir. Optimum nem muhtevaları ve basınç dayanımları sırasıyla atık kağıt için % 18 ve 32,0 MPa, buğday samanı için % 22 ve 22,4 MPa ve % 20lik atık kağıtlı (ağırlıkça) kağıt atığı-buğday samanı karışımı için % 18,0 ve 32,0 MPa olarak bulunmuştur. Briketlerin yoğunlukları üzerine zaman ve sıcaklığın etkisi tayin edilmiştir. Genellikle, briketleme basıncı ve bağlayıcı yüzdesi arttıkça briket özelikleri artmaktadır. Fındık kabuğu kömüründen elde edilen en iyi briket 800 MPa basınç ve 400 K sıcaklıkta elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Biyokütle Atıkları, Atık Briketleme, Briketleme Basıncı, Eğilme ve Basınç Dayanımları, Yoğunluk, Piroliz, Pirolitik Kömür, Bağlayıcı Malzeme.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was concluded that waste paper, wheat straw, hazelnut shell and/or its charcoal, tea waste and ground wood and their charcoals or mixtures from all of them can be compressed to a relative density greater than unity, and stabilized at that density with or without binder material. A reduction in the volume of the material could be transported and stored more economically than is possible at present. The effects of the briquetting pressure on the density, the moisture content, the bending strength, and the compressive strength of the briquettes were examined at six different pressures of 300, 400, 500, 600, 700, and 800 MPa. The optimum moisture contents and the compressive strengths were found to be respectively 18 % and 32.0 MPa for waste paper, 22 % and 22.4 MPa for wheat straw, and 18 % and 32.0 MPa for a 20 % (by weight) waste paper-straw mixture. The effects of the temperature and time on the briquette densities of the samples were determined. In general, briquette properties increased with an increase in the briquetting pressure and percentage of binder material. The best briquette of charcoal from hazelnut shell was obtained under 800 MPa pressure and at 400 K temperature. Key Words : Biomass Wastes, Waste Briquetting, Briquetting Pressure, Bending and Compressive Strengths, Density, Pyrolysis, Pyrolytic Charcoal, Binder Material. VI