Plevral sıvı ve serumda β2-mikroglobulin düzeyinin tanısal değeri
Diagnostic value of β2-microglobulin level in pleural fluid and serum
  1. Tez No: 781471
  2. Yazar: HASAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞE ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmaya 58(%82,8)'i kadın, 12(%17,1)'si erkek hastadan oluşan 70 hasta ile 13(%65)'0 erkek, 7(%35)'si kadından uluşan 20 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubunda ortalama yaş 51, kontrol grubunda ise 33 idi. Hasta ve kontrol grubunda öncelikle cinsiyetin plevra! sıvı ve serum beta2- microglobulin değeri üzerine etkisi incelendi. Erkek ve kadınlar arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmadı. Hasta ve kontrol grubunda yaşların plevral sıvı ve serum beta2-microglobulin değerleri üzerine etkisi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yaşla birlikte hasta ve kontrol grubunda minimal bir artış eğilimi olduğu görüldü. Malign hastalıklarda serum ve plevral sıvı beta2-mikroglobulin değerlerinin artmış olduğu görüldü (malign hastaların serumda %42, plevral sıvıda %92 oranında yükseklik saptanmıştır). Benign hastalıklarda da serum ve plevral sıvı beta2-mikroglobulin değerlerinin artmış olduğu görüldü. Malign hastalıklar ile benign hastalıkların serum ve plevral sıvıları karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The study included 70 patients (58 (82.8%) female, 12 (17.1%) male patients) and a control group of 20 (13 (65%) 0 males and 7 (35%) females. was done. The mean age was 51 in the patient group and 33 in the control group. First of all, the effect of gender on pleural fluid and serum beta2- microglobulin values was examined in the patient and control groups. There was no statistical difference between men and women. When the effect of age on pleural fluid and serum beta2-microglobulin values in the patient and control groups was examined, it was observed that there was a minimal tendency to increase with age in the patient and control groups, although it was not statistically significant. Serum and pleural fluid beta2-microglobulin values were increased in malignant diseases (42% in serum and 92% in pleural fluid of malignant patients). Serum and pleural fluid beta2-microglobulin values were also increased in benign diseases. When the serum and pleural fluids of malignant diseases and benign diseases were compared, no statistically significant difference was found between them.