Beliren yetişkinlik döneminde ilişki doyumunun yordayıcıları olarak ilişkide otantiklik ve cinsel doyum
Authenticity and sexual satisfaction in relationships as predictors of relationship satisfaction in emerging adulthood
  1. Tez No: 781472
  2. Yazar: ŞEYDANUR AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin ilişkide otantiklik ve cinsel doyum düzeylerinin ilişki doyumunu yordama gücünü tespit etmektir. Çalışma, 18-30 yaş aralığında bulunan ve halihazırda romantik ilişkisi bulunan 424 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılardan elde edilen veriler Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), İlişkide Otantiklik Ölçeği ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda ilişkide otantiklik ve cinsel doyumun ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Bununla birlikte ilişki doyumu, ilişkide otantiklik ve cinsel doyum değişkenlerinin birbiriyle ilişkisi incelendiğinde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Son olarak ilişki doyumu, cinsel doyum ve ilişkide otantiklik düzeylerinin belirli sosyo-demografik özelliklere göre farklılaştığı bulgulanmıştır. Mevcut çalışmanın söz konusu değişkenlerinin geçmiş araştırmalarda sınırlı sayıda incelenmesi açısından literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the predictive power of relationship authenticity and sexual satisfaction levels of individuals in emerging adulthood. The study was conducted with 424 volunteer participants aged between 18-30 and currently in a romantic relationship. Data obtained from the participants were collected with Personal Information Form, Relationship Satisfaction Scale (ISS), Relationship Authenticity Scale, and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (GRISS). As a result of the data obtained, it was found that authenticity and sexual satisfaction in the relationship significantly predicted relationship satisfaction. However, when the relationship between relationship satisfaction, relationship authenticity and sexual satisfaction variables were examined, it was seen that there were significant relationships. Finally, it was found that the levels of relationship satisfaction, sexual satisfaction and authenticity in the relationship differ according to certain socio-demographic characteristics. It is thought that the current study contributes to the literature in terms of examining the mentioned variables in a limited number of previous studies.