'I discovered a new world when I became a storyteller': The story of the storytelling from traditional to digital
'Bir hikaye anlatıcısı olduğumda, yeni bir dünya keşfettim': Gelenekselden dijitale hikaye anlatıcılığının hikayesi
  1. Tez No: 781473
  2. Yazar: DENİZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde gelenekselden dijitale doğru bir serüven halinde hikaye anlatımı incelenmiş ve günümüzdeki hikaye anlatımının şekli gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın temel problemi, geleneksel sözlü hikaye anlatımının nasıl dijital hikaye anlatımına dönüştüğüdür. Bu nedenle öncelikle geleneksel hikaye anlatıcılığına geri dönülerek, en önemli hikaye anlatıcılarından biri olan meddahlar incelenmektedir. Dijital anlatıları geleneksel anlatılardan biçim ve içerik açısından ayıran farklılıkların belirtilmesinin yanı sıra, dijital anlatıların etkileşimli doğası keşfedilmektedir. Dijitalleşmeyle birlikte yazar artık hikâyesini şekillendirmede yalnız değil, yazar ve okuyucu birlikte iletişim kurmaktadır. Dolayısıyla bu tez, okurların veya izleyicilerin içerik karşısında pasif kalmadan hikâyenin kendisiyle nasıl etkileşime geçebileceklerini ve kendi öykülerini aktarırken nasıl aktif üreticiler olabileceklerini de incelemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis explores storytelling from traditional to digital, demonstrating the form of today's storytelling. The main problem of this study is how traditional oral storytelling turns into digital storytelling. For this reason, first of all, we will travel back to the concept of traditional storytelling, meddahs, who are one of the most important storytellers, are examined. In addition to specifying the differences that distinguish digital narratives from traditional narratives in terms of form and content, the interactive nature of digital narratives will be explored. With digitization, the author is not alone in shaping his/her story now, and the writer and the reader communicate together. Thus, this thesis also examines how readers or audiences will be able to interact with the story itself without being passive in the face of the content and be active producers in conveying their own stories.