Sürdürülebilir kalkınma bağlamında ekolojik vergi reformu: Türkiye ve OECD ülkeleri karşılaştırması
Ecological tax reform in the context of sustainable development: Comparison of Turkey and OECD countries
- Tez No: 781474
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ekolojik, sosyal ve ekonomik yönleriyle sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanabilmesi için çevreci politikaların varlığı önem arz eder. Politika araçları arasında ekolojik vergiler, çevre kalitesini artırıp ekonomik aktivitelere zarar vermediğinden dikkate değer bir yer tutar. Kapsamlı ve etkin bir ekolojik vergi reformu ile kamu gelirlerinin artması ve çevresel zararların azaltılması sağlanarak çifte kazanç elde edilmesi mümkün görünmektedir. Tez araştırmasında sürdürülebilir kalkınmanın önemi dikkate alınarak AB ve Türkiye'deki ekolojik politikalar, literatürde yer alan ekolojik vergiler ve Türkiye ve seçilmiş OECD ülkelerinde uygulanan ekolojik vergiler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez çalışmamızda ekolojik vergi reformlarının başarılı ve başarısız uygulama örnekleri değerlendirilerek çok yönlü bir ekolojik vergi reformunun unsurlarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecological policies need to exist in terms of maintaining sustainable development that considers ecological, social, and economic aspects. Ecological taxes stand out among policy tools because they improve the environment while having no harmful effects on economic activity. It is possible to achieve a double dividend by increasing public income and minimizing environmental damage with a thorough and successful ecological tax reform. Given the significance of sustainable development in the thesis research, environmental policies in the EU and Turkey, environmental taxes in the literature, and ecological taxes implemented in Turkey and selected OECD countries were compared. In this thesis study, we evaluated successful and unsuccessful implementation examples of ecological tax reforms and underlined the features of an adaptable ecological tax reform.