Strategy implementation, organizational culture and performance in Turkish local government
Türk yerel yönetimlerinde strateji uygulaması, örgüt kültürü ve performans
  1. Tez No: 781491
  2. Yazar: ELİF GENÇ TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RHYS ANDREWS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cardiff University (Prifysgol Caerdydd)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Strateji yapım sürecinin en önemli aşamalarından biri olan etkili strateji uygulamalarının daha yüksek seviyede örgütsel performansa yol açtığı geniş ölçüde kabul edilmektedir. İlgili literatür, özellikle stratejilerin uygulama biçimlerinin verimli örgütsel performansa yol açtığına işaret etmekdir. Kamu sektörü örgütlerindeki stratejilerin uygulanmasının çoğunlukla pratikte başarısızlıkla sonuçlandığı üzerine yaygın bir inanış vardır. Fakat, uygulama tarzlarının kamu hizmetlerinin sonuçlarıyla ilişkisi olup olmadığı üzerine hala oldukça az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, rasyonel ve kademeli strateji uygulama biçimlerinin kamu sektörü örgütlerinin performansıyla olan ilişkisini incelemektedir. Buna ek olarak, performansı yükselten etkili bir araç olarak görülen bir diğer örgütsel özellik olan örgüt kültürünü incelemektedir. Hem kamu hem de özel sektör performans ve örgüt kültürü ilişkisi üzerine sayısız çalışma bulunmaktayken, bu çalışmaların bir çoğu kültürün performans ile doğrudan ilişkisini ele almaktadır. Burada, özel örgütsel etkililik kriterleri ile dört farklı kültürün dahil olduğu Rekabet Eden Değerler Tipolojisine başvurularak örgüt kültürü ve strateji uygulamalarının performans üzerinde olan ayrı ve birlikte etkilerileri incelenecektir. Bu şekilde, çalışma strateji ugulamalar, örgüt kültürü ve performans ile alakalı literatür üzerine bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bağlamsal olarak, bu ilişki vatandaşlara hizmet veren geniş çok amaçlı kamu örgütleri olan büyüksehir belediyeleri olan Türk yerel yönetim örgütlerinde incelenmiştir. Bu nedenle, çalışma Batı ülkeleri dışında kamu yönetiminde gelişen stratejik yönetim üzerine yeni katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, 134 anket yanıtı ve 16 yarı yapılandırılmış mülakat ile karma yöntemli araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın temel niceliksel birleşeni olan anket verileri, dayanıklı ve çoklu düzenleyici regresyon modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Niteliksel veri toplanması niceliksel veri analiziyle aydınlığa kavuşturulamamış noktaları açıklamak için gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçları örgütsel performans ve rasyonel tarzda strateji uygulamaları arasında önemli pozitif ilişkinin varlığını kanıtlamıştır. Örgüt kültürü çeşitleriyle ilgili olarak, yalnızca hiyerarşi kültürü örgütsel performansla tutarlı pozitif bir ilişki göstermiştir. Bununla birlikte, rasyonel tarzda strateji uygulaması performans ile market kültürü ve hiyerarşi kültürü üzerinde güçlendirici etkiye sahip olurken, kademeli strateji uygulamalarının performans ile klan ve inovasyon kültürleri arasındaki ilişkiyi arttırdığı gözlemlenmiştir. Niteliksel veri analizi strateji uygulamaları ve örgütsel performansın bağımsız ve düzenleyici etkileri üzerine olan niceliksel bulguları büyük ölçüde desteklemektedir. Ayrıca, hiyerarşi, klan, market ve inovasyon kültürlerinin performans üzerine olan bir takım pozitif etkilerini de saptamıştır. Bulguların teorik ve pratik çıkarımları sonuç kısmında tartışılacaktır
Özet (Çeviri)
It is widely acknowledged that effective strategy implementation, as one of the most crucial stages of the strategy making process, leads to better organizational performance. In particular, the literature indicates that implementation style is essential for directing strategies towards good organizational outcomes. For public sector organizations, there is a common belief that the implementation of strategies mostly fails in practice. However, there is still very little research addressing whether implementation style is related to better public service outcomes. This study explores the relationships between rational and incremental strategy implementation styles and the performance of public sector organizations. In addition, it investigates the effects of organizational culture, another important organizational characteristics seen as an effective tool for enhancing performance. While there are numerous studies in the literature investigating the relationship between organizational culture and performance in both the private and the public sector, most of this research investigates the direct effects of culture. Here, I examine the separate and combined effects of strategy implementation style and organizational culture on performance by applying the Competing Values Framework, a comprehensive typology which includes four types of culture together with specific organizational effectiveness criteria. By doing so, the current research is intended to contribute to the literatures on strategy implementation, organizational culture and performance. Contextually, the relationships were examined in Turkish local government organizations, specifically in metropolitan municipalities – large multi-purpose public organizations serving many citizens. The study therefore contributes new evidence on public sector strategic management in a non-Western environment. A mixed method research design is applied using 134 survey responses and 16 semi-structured interviews. Survey data, as the main quantitative component of the study, were analysed using multiple and robust moderated regression models. Qualitative data collection was then undertaken to clarify the relationships uncovered by the quantitative data analysis. The study results confirmed the presence of a significant positive relationship between rational strategy implementation and organizational performance. In regards to organizational culture types, only the hierarchy culture showed a consistently positive influence on performance. Nevertheless, a rational strategy implementation style appeared to strengthen the effects of a hierarchical and a market-based culture on performance, while an incremental strategy implementation style seemed to enhance the effects of a clan-oriented culture and an adhocracy culture on performance. Qualitative data analysis largely supports the quantitative findings on the independent and moderating effects of strategy implementation style and organizational performance. However, it also identified some positive performance effects from a hierarchy culture, a market-based culture, a clan culture and an adhocracy culture. Theoretical and practical implications of the findings are discussed in the conclusion.