Domestic sources of Russian foreign policy and their impact on Russia's relations with Azerbajian
Rusya dış siyasetinin iç aktörleri ve Rusya'nın Azerbaycan politikası üzerinde etkileri
- Tez No: 145702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT, PROF. DR. KEMAL KİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kısa Özet Bu tezde 90'lı yıllarda Rusya Federasyonu dış politikası incelenmektedir. Bu tez Rus iç politika yapısının ülkenin Yakın Çevre'yle ve özellikle güney komşusu olan Azerbaycan'la ilişkilerin nasıl etkilendiği üzerine odaklanır. Araştırma yöntemi olarak dış siyaset analizi yöntemini benimser. Dış siyasetin teorik çerçevesi Rusya devleti içindeki karmaşık ilişkileri ve onların dışa nasıl yansıdığım daha iyi anlamamızı sağlar. Kronolojik olarak, ilk önce Sovyet dış politikasında karar verme sürecini incelemeye çalıştık. Burada amaç tarihten günümüze süregelen bazı özellikleri tespit etmekti. Perestroika ve rejim değişikliği Rusya'da siyasi sahneye Batı'yla ve başka ülkelerle daha yakın ilişkileri destekleyen yeni aktörler getirdi. Bu yeni aktörler daha agressif tutuma sahip olan eski aktörlerle ağır bir rekabete girmek zorunda kaldılar. Rusyanın Azerbaycana yönelik politikaları bu bağlamda, yani Rus devletinde, siyasetinde, ekonomisinde, toplumunda ve kimliğinde olan köklü dönüşümün ışığında tartışılıyor. Farklı bakış açılan ve pragmatik yaklaşımlar, mitler ve gerçekler, siyasi fikirler ve ekonomik çıkarlar - hepsi geçen onyılda Rusya'nın Azerbaycan politikalarım oluşturan iki zıt ana hatın yansımalarıdır.
Özet (Çeviri)
Abstract Domestic sources of Russian foreign policy and their impact on Russia's relations with Azerbaijan by Rashad Shirinov The proposed thesis analyses Russian foreign policy during 90-s. The focus of the study is the domestic actors inside Russian politics and their impact on Russia's relations with its Near Abroad, particularly with its southern neighbour Azerbaijan. Foreign policy analysis is accepted as the method of research. Theoretical framework of foreign policy provides for our better understanding of complex relations within Russian government and how they are related to the world. Chronologically, we have studied decision-making during Soviet time hypothesizing that some features of“Soviet behavior”could also be continuing in current Russian politics. Perestroika and regime change in Russia gave birth to new actors who were in support of Russia's cooperative relations with West and other countries. These new forces encountered a difficult task of competing with older ones with more hostile agenda and discourse. Russia's Azerbaijan policy is analysed against the background of this fundamental transformation of Russian state, politics, society, economy and identity. Traditional attitudes of mind and new pragmatic approaches, myths and reality, political ideas and economic profit - these all are two contradictory sides of Russian foreign policy towards Azerbaijan during last decade. IV