Transformation and persistence of language regimes: A comparative analysis of language politics in France and Turkey
Dil rejimlerinin değişimi ve sürekliliği: Fransa ve Türkiye'deki dil politikalarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 322369
  2. Yazar: ŞÜKRİYE GÖKÇE SİLMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma dil politikasının değişimi yönündeki talepleri ortaya çıkaran ve politika değişimlerini sağlayacak gerekli siyasi koşulların analizi ışığında dil rejimlerinin değişim ve devamlılık dinamiklerini araştırmaktadır. Bu çalışmada dil rejiminin değişmesi için bir ülkenin siyasi ortamında gerekli olan koşulların sağlanması gerektiğini savunmaktayım. Buna bağlı olarak tezde bu koşullar iki farklı grup halinde çalışılmıştır. İlk grup, dilsel azınlıkları temel alır ve dilsel azınlıkların taleplerinin siyasallaştırılmasını, azınlık hareketlerinin güvenlik sorunu haline gelmesini ve uluslararası aktörlerin ülkedeki azınlık sorunları üzerinde etkisini içermektedir. İkinci grup faktörler, Aktürk'ün (2011) etnisite rejimleri üzerine yaptığı çalışmadan yola çıkılarak konuya adapte edilmiştir. Bu faktörler, dilsel azınlıkları ve/veya bu azınlıkların dilsel taleplerini temsil eden bir karşı elitin varlığını, bu azınlıkların dilsel taleplerini dile getiren yeni bir söylemi ve politika değişimi için gerekli olan çoğunluğa sahip siyasi bir gücü içermektedir. Bu çerçevede, çalışma 1970 sonrası Fransa ve 1980 sonrası Türkiye'nin karşılaştırmalı analizine dayanmaktadır. Çalışmada, her ülkenin dil politikalarının kısa tarihine değinilmiş, dilsel azınlık grupları hakkında genel bilgiler verilmiş ve sonrasında yukarıda belirtilen faktörler ışığında iki ülkenin analizi yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalı çalışma sonucunda, belirtilen koşulların hepsinin varlığının dil rejimi değişimi için gerekli olduğu saptanmıştır. Bu koşulların hepsinin Türkiye'de var olması dil rejiminde bir değişiklik yaratırken, Fransa'da bu koşulların sağlanamaması değişimi engellemiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics of the transformation and persistence of language regimes by analyzing the factors that create the demands for language policy change and necessary political conditions for policy outcome. Throughout the study, I argue that for a language regime change, there are necessary conditions that should be present within the political setting in a country and accordingly two sets of factors that are necessary for a language regime change are identified and analyzed. The first set is the minority group oriented factors that include the politicization of the linguistic demands of minority groups, securitization of minority activism, and the influence of transnational actors. The second set, the state oriented factors, is adopted from Aktürk?s (2011) study on ethnic regimes and adapted to the context of this study. These factors include the existence of a counterelite that represents the minority groups and/or their linguistic demands, a new discourse that reflects these demands of minority groups and finally political hegemonic power that is necessary for the policy outcome. Within this framework, this study is based on the comparative analysis of two cases, the case of France after 1970?s, and the case of Turkey since 1980?s. For each case, a brief history of language policy and general information about the linguistic minorities are presented, and then the factors of language regime change are analyzed within each case. After an extended comparative study in France and Turkey, I conclude that the factors presented above are all necessary for a language regime change to occur in a country. While the existence of these factors in Turkey has created the language regime change, the absence of the necessary conditions in France explains the persistence of the existing language regime.