Investigation of crosswind effect on flutter
Yan rüzgarların çırpıntı üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 781502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DOĞRU, DOÇ. DR. İBRAHİM GÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yan rüzgarlar birçok durumda tehlike oluşturabilir. Güçlü olduklarında inişlerde oldukça tehlikeli olabilirler. Yatay ve dikey düzlemlerde uçağın kanatlarına etki ederek inişlerin iptal olmasına neden olabilirler. Bu tehlikelerden kaçınmak ve gelecekteki optimizasyon çalışmalarına yönelik bir temel zemin çalışması sağlamak için, kronolojik bir literatür araştırması yapılmış ve dalgalanmanın modal analizini değerlendiren Doublet-Lattice yöntemini kullanan ANSYS programı kullanılarak jenerik bir uçak dümeninin temel çırpıntı analizi tamamlanmıştır. Çırpıntı ile ilgili çalışmaların çoğunun yatay düzlemde yapıldığı tespit edilmiştir. Genel eğitim uçağı dümeninin aeroelastik analizi tamamlandıktan sonra, FAA tarafından belirlenen maksimum iniş yan rüzgâr limiti %30 aşıldığında çarpıntı oluşumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crosswinds can pose danger in many situations. They can be quite dangerous on descents when they are strong. They can cause landings to cancel due to their effects on the wings of the aircraft in the horizontal and vertical planes. To elude these dangers and provide a base ground study towards future optimization studies, a chronological literature survey has been conducted and basic flutter analysis of a generic aircraft rudder has been completed using the program ANSYS which uses Doublet-Lattice method evaluate modal analysis of flutter. It is found that the most of the study about flutter has been carried out in the horizontal plane. Upon completing the aeroelastic analysis of the generic training aircraft rudder, flutter occurrence has been detected when the maximum landing crosswind limit that was set by the FAA was surpassed by 30%.