Malign melanom prekürsörü olarak displastik nevüs
Dysplastic nevus as a precurse of malign melanoma
- Tez No: 781503
- Danışmanlar: DR. YÜKSEL KIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Atipik (displastik) nevüslerin melanom ile ilişkileri halen net olarak belirlenememiştir. Birçok çalışma, atipik nevüs varlığını, deri melanomu gelişme riskinin artmasıyla ilişkili ana faktör olarak tanımlamaktadır. Bu prekürsör lezyonlar eksizyon ile kolaylıkla tedavi edilebilirler. Malign melanom mortalite ve insidansı önemli ölçüde azaltılabilir. Bu amaçla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalında retrospektif olarak 4 yıllık sürede melanositik nevüs tanısı almış biyopsi materyallerinde displastik nevüs prevalansı ve histopatolojik özellikleri saptanmağa çalışıldı. 477 nevüs ve 123 adet malign melanom olgusu incelendi. Histolojik olarak melanositik nevüste displaziye geçiş belli kriterlere göre 6 tip içinde ele alındı. Malign melanomların yaş, cinsiyet, yerleşim yeri, histolojik tip, tümör kalınlığı, invazyon seviyesi, ülser, mitoz, hücre tipi, pigmentasyon, lenfosit infiltrasyonu ve anjioinvazyonuna bakıldı.
Özet (Çeviri)
The relationship of atypical (dysplastic) nevi with melanoma has not been clearly defined yet. Many studies have linked the presence of atypical nevi to an increased risk of developing skin melanoma identified as a factor. These precursor lesions are easily treated with excision. they can be. The mortality and incidence of malignant melanoma can be significantly reduced. For this purpose, a retrospective study was conducted in the Department of Pathology, Cerrahpaşa Faculty of Medicine. Dysplastic nevus in biopsy materials diagnosed as melanocytic nevus in a year The prevalence and histopathological features were tried to be determined. 477 nevi and 123 malignant melanoma cases were analyzed. Histologically The transition to dysplasia in melanocytic nevus was considered in 6 types according to certain criteria. Malignant age, gender, location of melanomas, histological type, tumor thickness, invasion level, ulcer, mitosis, cell type, pigmentation, lymphocyte infiltration and angioinvasion were examined. Nevuses are most common in the age range of 23-32 years in women, primarily in the head and neck (54%).