Milli eğitime bağlı özel ortaokul öğrencilerinin rekreatif faaliyetler hakkındaki görüşlerinin incelenmesi (Edirne ili örneği)
Related to national education private secondary students examination of opinions on the activities (Edirne province example)
  1. Tez No: 781504
  2. Yazar: NAZLICAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; Özel okullarda okuyan öğrencilerin yoğun olan tempolarının dışında kalan, serbest zaman olarak nitelendirilen rekreatif faaliyetlere katılım hakkındaki görüşlerinin belirlenerek, katılamama durumlarını öğrenmek ve çeşitli değişkenlerle olan ilişkilerini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Edirne İl Merkezinde öğrenim görmekte olan 1150 özel ilköğretim ikinci kademe (ortaokul) öğrencileri oluşturmuştur. Örneklemi ise; şansa dayalı seçilmiş 305 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı; kişilerin boş zaman aktivitelerine katılımı engelleyen durumlara karşı olan tutumlarını belirleyebilme amacı ile“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem grubunun cinsiyet, sınıf düzeyi, aile aylık geliri, akademik başarı, haftada sahip oldukları boş zaman süreleri, boş zamanı değerlendirirken karşılaşılan güçlük sıklığı ve boş zaman değerlendirme şekli değişkenlerine göre, boş zaman engelleri ölçeğinden almış oldukları puanlar SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of the study is to determine the opinions of the students studying in private schoolls about participation in resreational activities, which are outside of their busy tempo and which are defined as leisure time, to learn their inability to participate and to determine their relationship with various variables. The population of the research consisted of 1150 private primary school second level (secondary school) students studying in Edirne City Center in the 2021-2022 academic year. The sample is; The study consisted of 305 secondary students selected based on chance. The data collection tool used in the research;“Leisure Time Barriers Scale”was used in order to determine the attitudes of individuals towards situations that prevent participation in leisure activities. The scores of the sample group from the leisure time barriers scale were analyzed using the SPSS 25.0 package program, according to the variables of gender, grade level, family monthly income, academic achievement, free time they have per week, the frequency of difficulties encountered in evaluating leisure time and the way of making use of leisure time. Participants were found to be in all sub-dimensions of individual psychology, lack of knowledge, lack of friends, lack of time and all sub-dimensions of the“Class Level”variable of the leisure time barriers scale and in all sub-dimensions of the“Lesson Achievement”variable in all sub-dimensions of the“Weekly Leisure Time”variable and in sub-dimensions of the“Free Time”variable.