Otomotiv sanayisi için periyodik hücresel hibrit malzemelerin tasarımı, üretimi ile mekanik ve titreşim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the design, production and mechanical and vibration properties of periodic cellular hybrid materials for the automotive industry
  1. Tez No: 781511
  2. Yazar: ABDULLAH EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, hücresel hibrit malzeme yapısında olan bal petekli yapılar ile Ɵ açısı verilerek oluşturulmuş değişken kesitli kirişlerin doğal frekanslarının mod değerlerini incelemek amacıyla tez çalışması yapılmıştır. Yürütülen çalışmada, farklı çekirdek yapısındaki bal petekli kirişlerin ve Ɵ açısı verilerek oluşturulmuş değişken kesitli kirişlerin tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen ana kiriş ve açılı kirişlerin analitik, nümerik (Ansys) ve deneysel analizleri yapılıp, oluşan doğal frekansların karşılaştırılması yapılarak titreşim mod değerlerinin birbirine yakınlığı gösterilmiştir. Ankastre mesnetli kirişlerde, bal peteği yapılarının şekillerine göre ve Ɵ açısı verilmesine göre aynı hacim ve yapıda olanların doğal frekans titreşim analizlerinin değişebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a thesis study was conducted to examine the mode values of the natural frequencies of the honeycomb structures with cellular hybrid material structure and variable cross-section beams formed by giving Ɵ angle. In the study, the design and production of honeycomb beams with different core structure and variable cross-section beams formed by giving angle were carried out. Analytical, numerical (Ansys) and experimental analyzes of the main beam and angle beams produced are made, and the proximity of the vibration mode values is shown by comparing the resulting natural frequencies. It has been shown that the natural frequency vibration analysis of the beams with the same volume and structure can change according to the shapes of the honeycomb structures and given the angle.