Response of two red cabbage cultivars to the emitter types and operating pressure levels under drip irrigation system
Damla sulama sistemi altında iki kırmızı lahana çeşidinin emitör tipleri ve işletme basıncı seviyelerine tepkisi
- Tez No: 781543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK, PROF. DR. HUSSAİN T. TAHIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
2021-2022 kış sezonunda Kerkük vilayetinin Hawija ilçesinde gerçekleştirilen çalışma, iki çeşit kırmızı lahanayı (Riva, Hannar) test etmek amacıyla dört farklı damlatıcı tipi (T-Bant-GR-Turbo -Spiral) ve üç çalışma basıncı (0,75-1,25-1,75 bar) ile çalışan damla sulama sisteminin bir değerlendirmesini içermektedir. Arazi üç tekrara bölünmüş ve her bir yineleme 16 deney biriminden oluşmuştur.Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, conducted In Hawija district, Kirkuk during the winter season of 2021-2022, included an evaluation of the drip Irrigation system with four different types of drippers (T-Tape-GR-Turbo -Spiral), and three levels of operating pressure (0.75- 1.25-1.75 bar) to test two cultivars of red cabbage crop (Riva and Hannar). The land was divided into three replicates, and each replicate has 16 experimental units. The experiment was designed according to a completely randomized block design.