Ağrılı ve ağrısız uterin leiomyomlarda, endometriumda, myometriumda ve myom dokusunda sinir lifi miktarının protein gene product 9.5 (pgp 9.5) ve neurofilament (nf) ile karşılaştırılması
Comparison of the amount of nerve fibers in the endometrium, myometrium, and fibroid tissue in patients with uterine leiomyomas with or without pain using protein gene product 9.5 (pgp 9.5) and neurofilament (nf)
  1. Tez No: 781544
  2. Yazar: BURAK GİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ESİM BÜYÜKBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Uterin leiomyomlu hastalarda ağrı patogenezini araştırmak için klinik olarak ağrı şikayeti olan ve olmayan iki hasta grubunda myom dokusunda, myometrial dokuda ve endometrial dokuda sinir lifi varlığını ve miktarını Protein Gene Product 9.5 (PGP 9.5) ve Neurofılament (NF) immunohistokimyasal boyama ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal- Metod: Mart 2014 ile Ocak 2015 tarihleri arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde myom sebebiyle histerektomi yapılacak olan hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Pelvik ağrı şikayeti olan (visuel analog skala VAS≥5) oniki hasta ağrılı myom grubuna (Grup 1), pelvik ağrı şikayeti olmayan (VAS
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the pathogenesis of pain in patients with uterin leiomyoma we aimed to compare the presence and the amount of nevre fibres within endometrial, myometrial and myoma tissues by using Protein Gene Product 9.5 (PGP 9.5) and Neurofilament (NF) immunohistochemical staining in uterin leiomyoma patients with and without pain complaint. Matherial and Methods: Patients undergoing hysterectomy for myoma at Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital, Department of Gynecology between March 2014 and January 2015 were prospectively enrolled into the study. Twelve patients with myoma and pelvic pain complaint (visuel analog scala (VAS) ≥5) were assigned as Group 1, twelve patients with myoma without pelvic pain complaint (VAS