Extremal graph theory and applying the regularity lemma
Ekstrem graf teori ve regülerlik lemmasının uygulanması
  1. Tez No: 781550
  2. Yazar: ALI FAROOQ SADEQ SADEQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın hazırlanmasında kullanılan başlıca kaynak, Diestel'in (2017)“Graph Theory”kitabıdır. Bu tez esas itibariyle,“ekstrem graf teori”konusunu anlamak ve anlatmak için, söz konusu kitabın yedinci bölümünün çalışılmasından ibarettir. Fakat tabi ki mevzubahis kitabın herhangi bir kısmı aynen alıntılanmamış, kendi sözcüklerimiz ve kendi cümlelerimizle bir çalışma ortaya konulmuş ve bir yandan bazı çok zorlu veya teknik ispatlar atlanırken, diğer yandan kitabın okuyucuya bırakılan bazı kısımları şerh edilerek konu daha anlaşılır bir şekilde sunulmuştur. Bunlara ek olarak, kaynaklar kısmında listelenmiş olan makalelere de başvurulmuştur. Ana hatlarıyla özetlemek gerekirse: Birinci bölümde, mevzubahis kitabın birinci bölümü kullanılarak, esas konunun anlaşılabilmesi için ön şart durumunda olan graf teorinin temel tanım ve teoremleri işlenmiştir. İkinci bölümün ilk alt bölümünde, bir grafı, verilen bir grafın kopyasını içermeye zorlamak için hangi kenar yoğunluğunun gerektiği sorusuna cevap aranmış ve ikinci alt bölümünde, aynı problem minör olarak içermek açısından ele alınmıştır. Üçüncü alt bölümünde, Hadwiger (1943) kestirimi ve ilgili sonuçlar ve dördüncü alt bölümünde, Szemeredi regülerlik lemması ve ispatı çalışılmıştır. Son beşinci ve son alt bölümünde ise, Szemeredi lemmasının uygulanması ile ilgili genel bir metot tanıtılmış ve bu metodun bir örneği olarak, Erdös and Stone (1946) teoremi ispat edilmiştir. Tezin üçüncü, sonuç ve öneriler bölümünden önceki son bölümünde ise, mevzubahis kitabın yedinci bölümünün notlar kısmı kullanılarak, tezin konusu ile ilgili kısa bir literatür taraması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main source used in the preparation of this study is Diestel's (2017)“Graph Theory”book. This thesis mainly consists of studying the seventh chapter of the aforementioned book to understand and explain the subject of“extremal graph theory”. But of course, no part of the mentioned book has been quoted exactly, a study has been put forward with our own words and our own sentences; and on the one hand, some very difficult or technical proofs were skipped, on the other hand, some parts of the book that were left to the reader were explained and the subject was presented more understandably. In addition to these, the articles listed in the references were also consulted. To summarize in outline: In the first chapter, basic definitions and theorems of graph theory, which are the prerequisites for understanding the main subject, are covered by using the first chapter of the aforementioned book. In the first section of the second chapter, the question of what edge density is required to force a graph to contain a copy of a given graph is sought; and in the second section, the same problem is discussed in terms of inclusion as a minor. In the third section, Hadwiger's (1943) conjecture and related results; and in the fourth section, the Szemeredi lemma of regularity and its proof are studied. In the fifth and the last section of the second chapter, a general method of applying the Szemeredi lemma is introduced and as an example of this method, the theorem of Erdös and Stone (1946) is proved. In the third chapter of the thesis, before the conclusions and recommendation chapter, a brief literature review on the subject of the thesis is presented by using the notes section of the seventh chapter of the mentioned book.