Diyabetik ayaklı enfeksiyon hastalarında Staphylococcus aureus'un virülans faktörlerinin tespiti
Detection virulence factors Staphylococcus aureus in diabetic foot infection patients
- Tez No: 781549
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, PROF. DR. NAJWA SHIHAB AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Birçok insan, dünyadaki en yaygın halk sağlığı sorunlarından biri olan diyabetik ayak enfeksiyonu (DFi) olarak bilinen bir durumdan muzdariptir. Amputasyona yol açan kronik ülserler, diyabet hastalarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecek ciddi bir durumdur. Aralık 2021 ile Mart 2022 arasında, Al-Kindy Eğitim Hastanesine yatırılan 30-89 yaşları arasındaki diyabetik ayak ülseri hastalarından 300 örnek toplanmıştır. Çalışmada elde edilen 300 örnekten 171 Gram + özellik göstermiştir. Staphylococcus aureus (150 Adet) bakterisinin tespiti için Vitek 2 ve biyokimyasal testler kullanılmıştır. Elde edilen verilerde erkeklerin kadınlara oranla daha sık enfekte olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada sunulan verilere göre erkeklerde HbAIC değerleri kadınlara göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Vitek2 AST cihazı ile yapılan antibiyotik testlerinde, Oksasilin, Benzil Penisilin'e karşı %100 direnç tespit edilirken. Siprofloksasin, Levofloksasin ve Tigesiklin'e karşı %100 duyarlılık bulunmuştur. MecA geninin tespiti PCR ile yapılmıştır. Aynı zamanda PCR tekniği kullanılarak bakteri izolatları arasında %97 oranında NorA geninin prevalansı tespit edilmiştir. Çalışmamızda ilk defa tanımlanan Irak izolatı, NCBI'de NorA geni için ON2442431 kimlik numarası ve MecA geni için ID: ON551387 ile kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many people suffer from a condition known as diabetic foot infection (DFi), which is one of the most common public health problems in the world. Chronic ulcers leading to amputation are a serious condition that can negatively affect the quality of life of diabetics. Between December 2021 and March 2022, A total of 300 samples were collected from diabetic foot ulcer patients aged 30-89 years admitted to Al-Kindy Teaching Hospital. Of the 300 isolates obtained in the study, 171 Gram + showed properties. Vitek 2 and biochemical tests were used for the detection of Staphylococcus aureus bacteria. In the data obtained, it has been determined that men are infected more frequently than women. In addition, according to the data presented in this study, HbAIC values were found to be higher in men than in women. In the antibiotic tests performed with the Vitek2 AST device, 100% resistance was detected against Oxacillin, Benzyl Penicillin, and 100% sensitivity against Ciprofloxacin, Levofloxacin and Tigecycline. Detection of the MecA gene was made by PCR. At the same time, the prevalence of NorA gene was determined as 97% among bacterial isolates using PCR technique. The Iraqi isolate identified for the first time in our study was registered in NCBI with the identification number ON2442431 for the NorA gene and ID: ON551387 for the MecA gene.