Constructing edge extremal triangle-free graphs withbounded maximum degree and matching number using integerprogramming
Maksimum derecesi ve eşleme sayısı sınırlı, kenar sayısı en çok olan üçgen-yoksun çizgelerin tamsayılı programlama ile inşası
  1. Tez No: 795339
  2. Yazar: ALİ ERDEM BANAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN, PROF. DR. TINAZ EKİM AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
E¸sleme sayısı m ile, maksimum derecesi d ile sınırlı bir ¸cizgenin kenar sayısının maksimum de˘geri ve bu ¸cizgenin yapısı halihazırda saptanmı¸stır [2]. Buna ba˘glı olarak, belirli alt¸cizgelerin yasaklanmı¸s oldu˘gu durumlarda bu ¸cizgelerin kenar sayısı yeni bir problem olarak ortaya ¸cıkmı¸stır. Ahanjideh, Ekim, ve Yıldız [3] ¨u¸cgen-yoksun ¸cizgeler ¨ust¨une ¸calı¸smı¸s, d ≥ m ve d < m iken d ≤ 6 ya da Z(d) ≤ m < 2d oldu˘gu durumları ¸c¨ozm¨u¸st¨ur. Buradaki Z(d) de˘geri de yakla¸sık olarak 5d/4'e denk gelmektedir. Buna ek olarak a¸cık kalan durumlardaki kenar sayısı en ¸cok ¸cizgeler i¸cin bir yapı ¨onermi¸slerdir. Biz de onların ¨onerdi˘gi yapıyı kullanarak, kenar sayısı en ¸cok ¸cizgeleri in¸sa etmek i¸cin bir tamsayılı programlama yakla¸sımı ortaya koyuyoruz. Problem form¨ulasyonumuz olduk¸ca simetrik oldu˘gu i¸cin simetri kırma y¨ontemlerine y¨oneliyoruz. Bu ama¸cla orbital dallanma ve ama¸c sarsımı y¨ontemlerini kullanıyoruz. Buna ek olarak olurlu b¨olgeyi ¨ust limit bazlı par¸calara ayıran ve yinelemeli olarak bu b¨ol¨umlerde ¸calı¸san kesin yinelemeli bir metod ¨oneriyoruz. Orbital dallanma ve yinelemeli metodun birle¸simini kullanarak, ¸c¨oz¨ulen durumları m > d durumu i¸cin d < 7'den d < 11 ¸cıkartıyoruz. Bunu yaparken [3]'te sunulan hipotezlerin yeni durumlar i¸cin de sa˘glandı˘gını g¨osterip, onları g¨u¸clendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
The maximum number of edges in a graph with matching number m and maximum degree d has been determined in [1], and a structure for an extremal graph has been provided in [2]. Then, finding the edge count of an extremal graph with forbidden subgraphs emerged as a new problem. Ahanjideh, Ekim, and Yıldız [3] worked on triangle-free graphs and solved the cases for d ≥ m and for d < m with either d ≤ 6 or Z(d) ≤ m < 2d, where Z(d) is approximately 5d/4. They also provided a structure for an extremal graph for the rest. Using the structure provided, we develop an integer programming formulation for constructing an extremal graph. The formulation is highly symmetric. We use our implementation of orbital branching and objective perturbation to reduce symmetry. We also propose an exact iterative algorithm that partitions the feasible region based on upper bounds and works iteratively on a limited space. Using a combination of the orbital branching and iterative approaches, we expand the solution into d < 11 instead of d < 7 for m > d and show that conjectures proposed in [3] hold, thus strengthening them.