Lavandula angustifolia ve Syzygium aromaticum ekstraktların süpüratif otitis media ve otitis eksterna hastalarından izole edilen mikroorganizmalar üzerindeki etkisi
Effect of Lavandula angustifolia and Syzygium aromaticum extracts on microorganisms isolated from suppurative otitis media and otitis externa patients
- Tez No: 781553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÇORAK ÖCAL, DOÇ. DR. OSAMA NADHOM NAJRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmaya, Nisan 2021 Ekim 2021 tarihleri arasında, yaşları 10 ila 50 arasında değişen her iki cinsiyetten toplam 100 kişi katılmıştır. Bunların yarısı kontrol grubu olarak sağlıklı kişilerden oluşurken, diğer yarısı ise Irak'taki Samarra Genel Hastanesinde orta kulak ya da dış kulak iltihabı olan hastalardır. İstatistiksel analiz, erkekler ve kadınlar arasında enfeksiyon açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiş olup, bu oranlar orta kulak iltihabı için erkelerde % 40,42 ve kadınlarda %21,27 iken dış kulak iltihabı için erkeklerde %23,40 ve kadınlarda %14,89 olarak ölçümlenmiştir. Yaş gruplarına gelince, en yüksek enfeksiyon oranı 40-49 yaş arasında saptanmıştır. Sonuçlar, 34 (%72,3) bakteri ve 13 (%27,6) mantar olmak üzere toplam 47 (%47) üreme örneği vermiş olup, izolatlar bir dizi mikroskobik ve biyokimyasal testlerle teşhis edilmiştir. Bu tanılar sonucunda Staphylococcus aureus'un %53,19 oranı ile dış kulak enfeksiyonlarında en sık görülen bakterilerden bir olduğu ve onu sırasıyla Pseudomonas aeruginosa'nın %10,63, Proteus mirabilis'in %53,19, Escherichia coli'nin %2,12 ve Klebsiella pneumonia'nin %2,12 oranları ile takip ettikleri tespit edilmiştir. Mantar izolatlarda ise en sık dış kulak iltihabına sebebiyet veren %21,27 ile Candida albicans olurken, onun ardından %6,38 ile Aspergillus niger gelmiştir. İzolatlar, kullanılan çoğu antibiyotik tipine karşı duyarlılık göstermiştir. Karanfil ve lavantanın sıcak sulu ve alkollü bitki ekstraktları, izole edilen bakteri ve mantarlar üzerindeki inhibitör etkisini kanıtlamıştır. Mevcut çalışmanın sonuçları, karanfil ekstraktının lavanta ekstraktına göre daha başarılı olduğunu, buna ek olarak bakteriyel ve mantar izolatların büyümesini inhibe etmede, alkollü ekstraktların sıcak sulu ekstraktlara göre daha etkili olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Between April 2021 and October 2021, a total of 100 people of both sexes, aged 10 to 50 years, participated in the study. Half of them consisted of healthy people as the control group, while the other half were patients with otitis media or external otitis infections at the Samarra General Hospital in Iraq. Statistical analysis showed that there was no significant difference between men and women in terms of infection, while these rates were 40.42% in males and 21.27% in females for otitis media, while 23.40% in males and 14.89% in females for external otitis media. As for the age groups, the highest infection rate was found between the ages of 40-49. Results yielded a total of 47 (47%) growth samples, 34 (72.3%) bacteria and 13 (27.6%) fungi, and isolates were identified by a series of microscopic and biochemical tests. As a result of these diagnoses, Staphylococcus aureus is one of the most common bacteria in external otitis infections with a rate of 53.19%, followed by Pseudomonas aeruginosa 10.63%, Proteus mirabilis 53.19%, Escherichia coli 2.12% and Klebsiella pneumonia followed by 2.12%. In fungal isolates, the most common cause of external otitis infections was Candida albicans with 21.27%, followed by Aspergillus niger with 6.38%. The isolates showed susceptibility to most types of antibiotics used. Hot aqueous and alcoholic plant extracts of clove and lavender proved their inhibitory effect on isolated bacteria and fungi. The results of the present study showed that clove extract was more successful than lavender extract, in addition, alcoholic extracts were more effective than hot water extracts in inhibiting the growth of bacterial and fungal isolates.