Beyin bozuklukları ile ilgili psikososyal faktörler ölçeği'nin türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the Turkish version of the psychosocial factors relevant to brain disorders scale
  1. Tez No: 781571
  2. Yazar: HASİBE ÇALIŞKAN IŞGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı beyni etkileyen bozukluklarda ortak olarak yaşanan psikososyal zorlukları saptamak ve bunların insanların yaşamları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş olan Beyin Bozuklukları ile İlgili Psikososyal Faktörler Ölçeği'nin (PARADISE-24) Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerini değerlendirmektir. Araştırma verileri, Kocaeli ilindeki 2 hastanenin nöroloji polikliniklerine başvuran migren tanısı almış toplam 124 hastadan Şubat 2022 - Temmuz 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış olup formların doldurulması yaklaşık 5-10 dk sürmüştür. Veriler tanılama formu, PARADISE-24 ölçeği, Migren Dizabilite Değerlendirme Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, yüzde, frekans), Shapiro-Wilk testi ve Student-t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi ve korelasyon analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p< 0,05 olarak kabul edildi. Ölçeğin geçerlilik değerlendirmesinde; kapsam ve yapı geçerliliği; güvenirlik değerlendirmesinde“iç tutarlılık (Cronbach Alfa Güvenirlik katsayısı)”analizi yapıldı. Ölçeğin Cronbach alfa değeri 0,941 olarak bulunmuştur. Keşfedici (açıklayıcı) faktör analizinde Varimax rotasyonu uygulandığında soruların 2 faktör altında toplandığı ve açıklayıcılık katsayısının %51,48 olduğu görülmektedir. Türk diline uyarlaması yapılan“Beyin Bozuklukları ile İlgili Psikososyal Faktörler Ölçeği”nin psikometrik özelliklerinin yeterli olduğu bulunmuştur. Ölçeğin migren hastalarının psikososyal zorluklarını belirlemede kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the psychometric properties of the Turkish version of the Psychosocial Factors Related to Brain Disorders Scale (PARADISE-24), which was developed to identify the psychosocial difficulties common to brain disorders and to evaluate their impact on people's lives. Research data were collected from 124 patients with migraine who applied to the neurology outpatient clinics of two hospitals in Kocaeli between February 2022 and July 2022. The data of the study were collected by face-to-face interview method and it took about 5-10 minutes to fill out the forms. Data were collected using the patient information form, the PARADISE-24 scale, the Migraine Disability Rating Scale, the Hospital Anxiety and Depression Scale, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Descriptive statistics (mean, standard deviation, median, percentage, frequency), Shapiro-Wilk test and Student-t test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Dunn-Bonferroni test and correlation analysis were used.