Evaluation and follow-up of cognitive function and reward bias in obesity, and their biopsychosocial determinants: A prospective study of obese patients before and after bariatric surgery
Obezitede görülebilen duygusal düzenleme, bilişsel değişiklikler, dürtü kontrol sorunları, ödül sistemindeki bozuklukların bariyatrik- metabolik cerrahi öncesinde ve sonrasında değerlendirilmesi, izlenmesi ve ilişkili biyopsikososyal risk faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 703798
  2. Yazar: CANDAN YASEMİN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE YAPICI ESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Vücutta aşırı yağ birikmesi ile tanımlanan obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi tıbbi durumların yanı sıra depresyon gibi ruhsal bozuklukların riskini ve mortaliteyi artıran kronik bir hastalıktır. Obez kişiler, artmış demans riski altındadır ve özellikle yürütücü işlevler ile ilgili gündelik hayatı etkileyebilen bilişsel bozukluklara sahip olma ihtimalleri yüksektir. Ayrıca obez bireylerde bir ödül bağımlılığı olduğu ve bariyatrik cerrahi sonrasında yemek dışındaki maddelere bağımlılık gösterebildikleri savunulmaktadır. Bariyatrik cerrahi, kilo kaybı ve eşlik eden hastalıklardan iyileşme üzerindeki belirgin etkisi nedeniyle obezite için tercih edilen bir tedavidir. Obez hastalarda ameliyat sonrası ilk aylarda bariyatrik cerrahinin bilişsel işlevi ve ödül mekanizmalarını nasıl etkilediği iyi bilinmemektedir. Bu araştırma, obezite ve ilişkili olduğu bilinen psikiyatrik belirti ve bozuklukları sağlıklı kontroller ile karşılaştırarak geniş bir çevçevede incelemeyi, bilişsel belirtiler ve ödül sistemi merkezde olmak üzere obezitenin beyin üzerine olan etkilerinin ortaya konulabilmesini ve bariyatrik cerrahi sonrası bilişsel özellikler ve ödül işleme üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi planlamaktadır. Yöntemler: 42 tüp mide (TM) ameliyatı hastası ve 15 sağlıklı kontrol psikiyatrik değerlendirme için Snaith-Hamilton Keyif Alma Ölçeği (SHKAÖ), Bilişsel Başarısızlıklar Ölçeği (BBÖ), Duygudurum Bozukluğu Anketi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete özbildirim ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Bariyatrik cerrahi hastaları başlangıçta ve ameliyattan 3 ay sonra değerlendirilmiştir. Sağlıklı kontroller ise yalnızca bir kez değerlendirilmiştir. Katılımcıların bilişsel işlevleri Penn-CNP nöropsikolojik test bataryası ve ödül yanlılığı Probabilistik Ödül Görevi (PRT) ile incelenmiştir. Insulin direnci (HOMA-IR), HbA1c, C-reakif protein (CRP), lipid paneli, vitamin B12, folik asit ve ferritin düzeylerini değerlendirmek için tüm değerlendirmelerde kan örnekleri alınmıştır. Obez hastaların 19'una (ameliyat öncesi ve ameliyattan 3 ay sonra) ve 15 kontrole, fonksiyonel değişikliklerin değerlendirilmesi için dinlenme durumunda fonksiyonel manyetik rezonans (fMRI) görüntüleme uygulanmıştır. Odaklanılan ilgi alanları başlıca medial prefrontal korteks, hipokampus, nükleus akumbens, orbitofrontal korteks (OFC), kaudat, putamen, amigdala, insular korteks,“default mode”(DMN),“dorsal attention”ve“salience”ağlarıdır. Bulgular: Depresyon, anksiyete, dürtüsellik, stres ve anhedoni skorları obez hastalarda cerrahi sonrası 3. ayda ameliyat öncesine göre anlamlı bir değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Obesity, defined by excess accumulation of body fat in the body, is a chronic disease that increases the risk of medical conditions such as hypertension and diabetes, in addition to mental disorders such as depression, and also mortality. Obese people are at increased risk of dementia and are more likely to have cognitive deficits. It is also argued that obese individuals have a reward dependence which makes them vulnerable to addictions other than food. Bariatric surgery (BS) is a preferred treatment for obesity because of its apparent effect on weight loss and recovery from concomitant diseases. It is not well known how BS affects the cognitive function and reward bias in obese patients in the early months post-surgery. Here it has been aimed to evaluate and monitor cognitive characteristics and reward responses of obese patients at baseline compared to healthy controls and before and after BS, along with determining associated psychiatric symptomatology and stress-related factors using computerized and standard measures, resting-state functional imaging, and potential biomarker measurements. Methods: 42 sleeve gastrectomy (SG) patients and 15 healthy controls were evaluated with self-report scales: Snaith-Hamilton Pleasure Scale (SHAPS), Cognitive Failures Scale (CFS), Mood Disorder Questionnaire, Barratt impulsivity, Beck Depression and Beck Anxiety scales to assess psychiatric symptomatology. BS patients were evaluated at baseline, and 3 months post-surgery. Healthy controls were assessed once. Participants completed laboratory-based measures of cognitive function (a neuropsychological test battery, Penn-CNP) and a reward learning task (the probabilistic reward task, PRT). Blood samples were collected at all assessments to assess HOMA-IR, HbA1c, CRP, lipid panel, vitamin B12, folic acid, and ferritin levels. 19 of the BS patients (pre-surgery and 3 months post-surgery) and 15 controls underwent resting-state functional magnetic resonance (fMRI) imaging for evaluation of functional connectivity (FC). The regions of interest on FC were default mode network (DMN), dorsal attention network, medial prefrontal cortex, hippocampus, nucleus accumbens, orbitofrontal cortex (OFC), caudate, putamen, amygdala, insular cortex, and salience network. Results: Depression, anxiety, impulsivity, stress, and anhedonia scores, in addition to self-report cognitive symptoms, did not change significantly at 3 months post-surgery compared to pre-surgery in obese patients. There was a significant increase in scores related to visuospatial perception and memory (32.53 ± 3.37 vs.