Literary critique of women's representation through the analysis of Turkish female authors' novels
Türk kadın yazarların romanlarında kadın temsillerinin eleştirel analizi
  1. Tez No: 781596
  2. Yazar: ZEHRA GÜVEN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAAD ALSALEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University Bloomington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin temel amacı, kadın yazarlar tarafından yazılan romanlarda kadınların temsillerine odaklanarak Türk edebiyatı ve kültürüne yeni perspektifler sunmaktır. Bu doğrultuda, yazarlar, anlatıcılar ve karakterler aracılığıyla edebiyatın kadınların bedenlerini, seslerini ve rollerini inşa ve temsil etmek için sağladığı fırsatlar ve olanaklar ele alınmaktadır. Bu amaçla 21. yüzyılda Türk kadın yazarlar tarafından yazılan edebi eserlerin -romanların- metinsel özellikleri incelenmektedir. Türk edebiyatında kadın yazarların, belirli bir düzeyde güç kazanma, bilinçlenme ve kendilerini yeniden inşa etme konusunda önemli ilerlemeler kaydettikleri ancak özneliklerini daha fazla ortaya koymak için daha fazla güç kazanmaları gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of this dissertation is to offer new perspectives on Turkish literary and social culture by focusing on the representations of women in the novels written by women authors. As such, in this dissertation, the opportunities created by literature to construct, exhibit, and revise women's bodies, voices, and roles by means of writers, narrators and characters are discussed. Also, the textual features of literary works (i.e., novels) written by female Turkish authors in the 21st century are examined. It is argued that Turkish women authors have achieved important progress in terms of exercising some level of power, gaining consciousness, and reconstructing themselves, but they need to be empowered more to demonstrate their subjectivities and willpowers.