Doğu gazetesi ve Doğu gazetesinde kadın
Doğu newspaper and women in the Doğu newspaper
  1. Tez No: 781605
  2. Yazar: AKIN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Erzurum, tarihi önemi itibariyle birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu özelliklerinden biri de Türk Basın Tarihi'nin ilk özel Türkçe gazetesi olan Envar-ı Şarkiyye'nin Erzurum'da neşredilmesidir. Bu gazetenin yayımlanmasından sonra başta İstanbul olmak üzere birçok Osmanlı şehrinde özel Türkçe gazeteler yayımlanmaya başlamış, Türk halkı bilinçlendirilmek istenmiştir. Doğu gazetesi, bu maksatla Cumhuriyet döneminde devlet eliyle yayımlanan gazetelerden biridir. Üçüncü Umumi Müfettişi Hasan Tahsin Uzer'in projesi olan bu gazete, Erzurum merkezli olmak üzere 1937-1938 yıllarında Doğu Basımevi'nde çıkarılmış ve toplamda 288 sayı basılmıştır. Üçüncü Umumi Müfettişlik Bölgesi'nde yapılan yatırımların kamuoyuna duyurulması ve Müfettişlik bölgesinde yaşayan insanların dünyadan haberdar edilmesi gibi birçok önemli misyonu düstur edinen gazete, yazar kadrosu ve basım kalitesiyle İstanbul gazeteleriyle eş değer bir yapıya sahiptir. Doğu gazetesinde birçok konu ele alınmakla beraber bu hususta dikkat çeken konulardan biri de kadındır. Gazetede kadınlar ile ilgili birçok konu irdelenmiş, başta din ve eğitim olmak üzere çeşitli alanlarda açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Türk kadınının Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlılığının sağlanması için birçok yazı dizisi yayımlanmıştır. Doğu gazetesi üstlendiği görevi, siyasi ve sosyal hayatın her alanında yerine getirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum has many features due to its historical importance. One of these features is the publication of Envar-ı Şarkiyye, the first private Turkish newspaper of the Turkish Press History in Erzurum. After the publication of this newspaper, private Turkish newspapers began to be published in many Ottoman cities, especially in İstanbul, and it was aimed to raise awareness of the Turkish people. Doğu newspaper is one of the newspapers published by the state in the Republican period for this purpose. The newspaper, which is the Project of the Third General Inspector Hasan Tahsin Uzer, was published in Erzurum based Doğu Press in 1937-1938 and a total of 288 issues were printed. Adopting many important missions such as announcing the investments made in the Third General Inspectorate Region to the public and informing the people living in the Inspectorate region about the World, the newspaper has a structure equivalent to İstanbul newspapers with its writer staff and printing quality. Although many issues are discussed in the Doğu newspaper, one of the issues that draw attention in this regard is women. In the newspaper, many issues related to women were examined, and explanatory information was given in various fields,especially religion and education. Many articles have been published in order to ensure the loyalty of Turkish women to the Republic of Turkey. Doğu newspaper tried to fulfill its task in all areas of politica and social life.