Türkiye'de bir kamu politikası olarak sosyal yardım hizmetleri: Giresun ili örneği
Social aid as a public policy in Turkey: The case of Giresun
  1. Tez No: 781620
  2. Yazar: ESMA BETÜL AKILMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan yoksulluk küreselleşme ile kendini daha da belirgin hale getirmiştir. Sanayi Devrimi'nden sonra gelen küreselleşme gelir eşitsizliğinizi de beraberinde getirdi. Küreselleşmeyle birlikte güç ve mülk sahipleri bunu tersine çevirmiştir. Ancak yoksulların, zayıfların ve savunmasızların ihtiyaçları gelir eşitsizliğini önleyememişlerdir. Bu durum, sosyal adaleti ve dünya barışını etkileyerek gelir eşitsizliğini giderek artırmıştır. Dünya çapındaki bu durum, ülkeleri hassas gruplara yönelik sosyal politika araçları olan sosyal yardım ve sosyal hizmet faaliyetlerini geliştirmeye sevk etmiştir. Bu nedenle, dünyadaki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişme nedeniyle, yönetim işlevleri olarak sosyal yardım ve sosyal hizmet faaliyetleri artık yalnızca merkezi yönetimin sorumluluğunda değil, yerel yönetimler tarafından paylaşılmaktadır. Sosyal devletin en önemli sorunlarından biri olan yoksulluk, Türkiye'de hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimler ile çözümlemeye çalışılmaktadır. Bu sebeple kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Türkiye'de yoksullukla mücadele eden en önemli kurumdur. Merkezi yönetim ile yürütülen SYDV'nın yanı sıra yerel yönetimler olan Belediyeler ile de yoksulluğun bitirilmesine çözüm aranmaktadır. Bu çalışma“Türkiye'de Bir Kamu Politikası Sosyal Yardım Hizmetleri: Giresun İli Örneği”başlığı altında Giresun ilinde yürütülen sosyal yardım hizmetlerini, Giresun ilinde sosyal yardım konusunda en fazla sosyal yardım yapan Giresun SYDV ile Giresun Belediyesi'nin sosyal yardım hizmetlerini merkeze almıştır. Erişilebilir data ile hazırlanan bu çalışmada, 2019 yılı baz alınarak Giresun SYDV ile Giresun Belediyesi'nin yapmış olduğu sosyal yardımlar betimsel olarak incelenmiş, varılan sonuçta vatandaşların hangi yardımlardan ne şekilde ve ne kadar yararlandığı aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, which is as old as human history, has made itself more evident with globalization. The globalization that came after the Industrial Revolution brought along your income inequality. With globalization, power and property owners have reversed this. However, the needs of the poor, the weak and the vulnerable could not prevent income inequality. This situation has increased income inequality by affecting social justice and world peace. This worldwide situation has led countries to develop social aid and social work activities, which are social policy tools for vulnerable groups. Therefore, due to the political, social and economic development in the world, social assistance and social work activities as administrative functions are no longer only the responsibility of the central government, but are shared by local governments. Poverty, which is one of the most important problems of the social state, is tried to be solved by both central and local governments in Turkey. For this reason, the Social Assistance and Solidarity foundations established are the most important institutions fighting against poverty in Turkey. In addition to SYDV, which is carried out by the central government, solutions are sought to end poverty with municipalities, which are local governments. In this study, under the title of“A Public Policy Social Aid Services in Turkey: Giresun Province Example”, the social assistance services carried out in Giresun province, the social assistance services of Giresun SYDV and Giresun Municipality, which provide the most social assistance in social assistance in Giresun province, have been centered. In this study, which was prepared with accessible data, the social assistance provided by Giresun SYDV and Giresun Municipality was analyzed descriptively based on 2019, and as a result, it was conveyed that the citizens benefited from which aids, how and how much.