Siedlungsstrukturen in Zentralanatolien in der frühen Bronzezeit
Orta Anadolu'da Erken Tunç Çağı Yerleşim Yapısı
  1. Tez No: 781621
  2. Yazar: BELGİN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARTMUT KÜHNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Freie Universität Berlin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada mevcut araştırmalar ışığında Orta Anadolu'da Erken Tunç Çağı boyunca yerleşimlerin ne ölçüde yayıldıkları ve yerleşimlerin bölgesel bağlamda hangi özellikleri sergiledikleri yerleşim büyüklükleri ve konumları üzerinden değerlendirilmiştir. Farklı bölgelerdeki yüzey araştırmaları dikkate alınarak yapılan istatistiki değerlendirmeler üzerinden yerleşim alan tercihlerinde belli unsurların dikkate alınıp alınmadığı konusu ele alınmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre yerleşim sayısı İÖ 3. bine girildikten sonra oldukça büyük bir sıçrama göstermiştir. Genellikle havza ovalarında dikkat çekici bir gelişim vardır. Genel olarak bu alanların tercih edilmesi tarımsal ekonominin yayılması ile ilişkili olmalıdır. Öte yandan bölgesel olarak tek tek incelendiğinde, yerleşim sayılarının azalmasında kimi yerleşimlerin büyüyerek merkezi yerler haline gelmesinin bir arada gözlemlenmesi de dikkat çekmektedir. Bu noktada yerleşim gruplarının bölgesel ve bölgeler arası ticarette mal ve hizmet dönüşümde bir rol oynadıkları kabul edilebilir. Bu durum daha sonra merkezi teritoryal devletin ortaya çıkmasına kadar uzanan sosyo ekonomik sürecin ilk aşamasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on current research, the extent to which settlements spread during the Early Bronze Age in Central Anatolia and the characteristics exhibited by settlements in a regional context were evaluated through settlement sizes and locations. The question of whether certain elements were taken into account in settlement area preferences was addressed through statistical evaluations based on surface surveys in different regions. As a result of these findings, the number of settlements showed a significant increase after the beginning of the 3rd millennium BCE. There was a remarkable development in basin plains in general. Generally, the preference for these areas should be associated with the spread of agricultural economy. On the other hand, when examined regionally, it is also noteworthy that some settlements have decreased in number while others have grown into central places. At this point, it can be accepted that settlement groups played a role in the exchange of goods and services in regional and inter-regional trade. This situation constitutes the first stage of the socio-economic process that extends until the emergence of a centralized territorial state later on.