Mekân ve öğrenme ilişkisinin sosyolojik olarak değerlendirilmesi
Sociological evaluation of the relationship of space and learning
- Tez No: 781625
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
2020 yılının Mart ayında ortaya çıkan koronavirüs pandemisi dünya ve Türkiye'de birçok alanı etkiledi. Bu süreçte aksaklıkların olmaması için de çeşitli yollara başvuruldu; yeni kararlar ve tedbirler alındı. Alınan yeni kararlardan etkilenen kurumların başında eğitim kurumunun geldiği söylenebilir. Eğitim hem değişimin aracı hem de değişimden etkilenen kurumdur. Bu bağlamda yaşanan salgınla birlikte eğitimin aksamaması için çeşitli platformlar üzerinden öğrencilerin eğitimlerini uzaktan, çevrimiçi ortamlarda gerçekleştirmelerine yönelik kararlar alındı. Okul mekânının yerini ev mekânı almış oldu. Bu kapsamda konu ile ilgili literatür incelenmiş ve Rize ilinde uzaktan eğitim alan öğrencilerin, uzaktan eğitim veren öğretmenlerin ve uzaktan eğitim alan öğrenci velilerinin mekân ve öğrenme ilişkisini nasıl anlamlandırdıkları derinlemesine görüşmelerle analiz edilmiştir. Mekân ve öğrenme ilişkisini uzaktan eğitim bağlamında ele alan bu çalışma nitel bir araştırma olup 39 katılımcı ile yapılan görüşmelerde yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The coronavirus pandemic that emerged in March 2020 has affected many areas in the world and Turkey. Various methods were used to avoid disruptions in this process; new decisions and measures were taken. It can be said that the educational institution comes first among the institutions affected by the new decisions taken. Education is both a tool of change and an institution affected by change. In this context, with the epidemic experienced, decisions were taken to enable students to conduct their education remotely and online, through various platforms, in order not to disrupt education. Home space has taken the place of school space. In this context, the literature on the subject was examined and how the distance education students, distance education teachers and the parents of the distance education students in the province of Rize made sense of the relationship between space and learning were analyzed by conducting in-depth interviews. This study, which deals with the relationship between space and learning in the context of distance education, is a qualitative research and semi-structured interview technique was used in the interviews with 39 participants.